Скоро ще купуваме ток от Турция
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Ако не рестартираме веднага проекта АЕЦ "Белене" и ако страната и управляващите се забавят с още година-две за започване на строеж на ядрената централа – не България ще продава ток на Турция, а те ще ни продават на нас.
Това обявиха на пресконференция от АБВ днес. Лидерът на партията Константин Проданов е категоричен, че това е директна заплаха за националната сигурност.
„Ако се притеснявате дали АЕЦ "Белене" се реализира като руски проект, представете си какво е електроенергията ни да бъде в ръцете на Ердоган“, обясни Проданов. По думите му „грубо казано понасяме около 4 млрд лв. загуби, които са инвестирани, а оставянето му като паметник на управленската немощ ще е най лошото нещо“. А всяко допълнително забавяне и неговата нереализация ще доведат до загуба на стратегическо предимство пред ядрените мощности в региона и особено пред Турция.
Хората на Георги Първанов анализираха доклада на БАН за проекта АЕЦ "Белене".
Според тях е добре, че българските учени са направили анализ на проекта и са обявили, че е жизнеспособен, но за АБВ обаче изводите от доклада са консервативни. В него има консервативно допускане на цената на ресурса – 4.5% лихва, при условие, че в момента лихвите у нас са и от 0.5% и също проектираното потребление на ток от 2% е нереалистично, тъй като у нас и за в бъдеще то ще е по-високо. А по-високото потребление на ток ще се наложи и заради споразумението за климата, в което участваме и според което ще се наложи да спрем всичките си въглищни централи.
„До 2030 г. ще останем без тях, а те дават голяма част от електропотреблението. Слънцето не грее и през нощта, както и вятърът не духа, когато е необходимо, що се отнася до възобновяемите енергийни източници“, защити тезата на АБВ Константин Проданов.
Той подчерта, че визията на АБВ е категорична – за изграждане на нови ядрени мощности и за строеж на АЕЦ "Белене", тъй като това е проект, който е лицензиран от Европейската комисия, има изградена площадка и поръчани и доставени реактори, които България е платила.
Проданов добави, че България не трябва да гради икономика на шивачи, а трябва да се съобрази с предизвикателствата на 21 век, които ще въведат и употребата на електромобили, за което също ще е необходима по-голяма потребност на енергия.
АБВ припомни също, че миналата зима страната е била на ръба на режим на тока заради студа и се е наложило да се ограничи експортът на ток.
Друг плюс за реализацията на АЕЦ "Белене" е, че проектът ще открие десетки хиляди работни места за няколко десетилетия напред.
А относно намеренията на властта сега, Проданов смята, че се опитват да се разводни дискусията и не се предлагат реални решения.
АБВ са категорични, че АЕЦ "Белене" трябва да бъде рестартиран с държавно участие, както е по цял свят и следващата им стъпка е да инициират дебат с енергетици – българи и чуждестранни, представители на Росатом, на който да се подчертае спешността от реализация на проекта.
А втората стъпка на АБВ е среща с енергийния министър Теменужка Петкова, с парламентарните групи и парламентарната комисия по енергетика, за да бъде отменено решението на Народното събрание от 2012 г., с което проектът Белене е бил замразен.
От АБВ подчертаха още, че досега проектът Белене е спиран и под давления на Великите сили, които имат изгода България да не е ядрена държава.
Константин Проданов коментира и поведението на опозицията по проекта: "Нинова не е споменавала АЕЦ "Белене" от 2016 г. Явно за нея това не е приоритет, по-важни са ежедневните спорове с управляващите от парламентарната трибуна. За някой пенсионер без зъби от Северозапада не е важно свалянето на председателя на парламента Димитър Главчев, кресливият пиар не е реална опозиция“, каза Константин Проданов.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...