Скъпите горива не са довели до намаление на потреблението

0
Това се отнася и за трите основни типа моторни горива, използвани в страната - дизел, бензин и пропан-бутан
Това се отнася и за трите основни типа моторни горива, използвани в страната - дизел, бензин и пропан-бутан

Това се отнася и за трите основни типа моторни горива, използвани в страната - дизел, бензин и пропан-бутан

Скъпите горива не са довели до намаление на потреблението им в България, сочи изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Това се отнася и за трите основни типа моторни горива, използвани в страната - дизел, бензин и пропан-бутан.

Според данните първенец по потребление у нас е дизелът, защото през повечето месеци на 2022 г. той надхвърля два пъти общия обем продадени бензин и газ, като същото се отнася и за целия период между 2019 и 2022 г. Потреблението му варира между 170 и 220 милиона литра месечно.

Същевременно потреблението на газ и бензин е изключително близко, по 50-60 милиона литра месечно.

Според изследването единствено по време на ограничителните мерки в разгара на пандемията, когато в един момент дори преминаването от една област в друга беше забранено, е имало някакъв спад на потреблението на горива. Този спад обаче е бил значително по-слаб от очакваното.

Любопитното е, че този спад изобщо на транспорта тогава доведе и до поевтиняване на средната цена на автомобилните горива тогава с 30-35 стотинки на литър.

Особено голямата несигурност на доставките и ръстът на цените им през 2022 година обаче не е повлиял по никакъв начин на потреблението, което е останало непроменено и дори леко нараства през 2022 не само спрямо 2021 година, но и в сравнение с предкризисната 2019 година, сочат данните на ИПИ.

Докато средномесечното потребление на дизел е било 208 милиона литра през 2019 година, то достига 222 милиона литра през 2021 и 223 милиона литра през 2022.

Спад се наблюдава единствено при потреблението на пропан-бутан като автомобилно гориво, което намалява паралелно с повишаването на цената му. Обяснението на това е, че автомобилите, които ползват пропан-бутан, в почти всички случаи работят и на бензин. А с въвеждането на отстъпката от 25 ст. на литър тя не важеше за пропан-бутана, а само за масовия бензин А95 и за дизеловото гориво.

Според изследването поддържането на високо потребление при такива цени е не толкова заради ценовата чувствителност, колкото се влияе от сезонната динамика на търсенето, която по принцип тласка нагоре и цените през лятото.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    2
    отстъпката Важеше и за...
    След твърдението, че не важи, ясно е колко са правдиви и другите данни! Аман от мисирки и стъкмистика! Анадънму?
  • 7
    1
    123
    Да, но са довели до значителен спад в качеството на живот.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари