Синоптиците искат увеличение на бюджета на НИМХ с 4 милиона лева

0
Увеличението на бюджета би позволило увеличение на заплатите им с 20%
Увеличението на бюджета би позволило увеличение на заплатите им с 20%

Увеличението на бюджета би позволило увеличение на заплатите им с 20%

Бюджетът на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за 2024 г. е с около 400 000 лева по-малък от този от предходната 2023 г. и искането на Националната хидрометеорологична служба на България е да има увеличение на бюджета ни с 4 милиона лева. Това каза главен асистент доктор Анастасия Стойчева - директор на департамента "Прогнози и информационно обслужване" в НИМХ, цитирана от БТА.

Тя уточни, че през 2022 г. бюджетът на НИМХ е бил малко над 27 милиона лева, а за 2024 г. е с около 400 000 лева по-малко. "Бяхме пресметнали, че за да преодолеем в известна степен всичко, което е свързано с инфлацията и с това, че две години не сме имали повишение на заплатите, особено на колегите, които са от наблюдателната система и те са с по-ниските заплати, е необходимо да има увеличение. Синоптиците в НИМХ сме десет човека, а наблюдатели имаме в София и в страната. Те събират метеорологичните данни и ги предават, и имаме нужда от това да назначаваме млади хора за наблюдатели, за да развиваме нови методики за анализиране", обясни Анастасия Стойчева.

"Купили сме автоматизирана система, но за да се обгрижва тя, ни трябват информатици и инженери, които са с голяма квалификация и те искат да получават високи заплати. Като предложим 1200 или 1500 лева заплата, млади хора няма да дойдат в НИМХ, а ние имаме нужда от такива кадри. В другите научни организации и в университетите има актуализиран бюджет за 2024 г.", отбеляза Стойчева.

Искаме да се увеличи бюджетът на Националния институт по метеорология и хидрология, за да може да се индексират заплатите, които не са увеличавани почти от две години. Настояваме да има увеличение на бюджета с 4 100 000 лева за 2024 г., за да има повишение на заплатите в НИМХ с около 20 процента. Метеорологията е едно от направленията, в които ясно се вижда какво е приложението на науката, коментира директорът на департамента "Прогнози и информационно обслужване" в НИМХ.

На въпрос, след като вече е приет бюджетът за 2024 г., възможно ли да има такова увеличение, Анастасия Стойчева отговори, че в "самия бюджет най-вероятно не е възможно това да се случи, но трябва да се намери някакъв начин, по който да има увеличение на средствата за НИМХ". "Ако това не стане, означава, че след август 2024 г. отново трябва да започнем да обясняваме, че има инфлация и как да предложим на млад колега, идващ при нас, заплата, за която той няма да работи. Но и никой няма да започне да учи тази наука - метеорологията, защото не вижда да има бъдеще в нея. Lсички говорят за метеорологичното време, за климата и колко са важни, но тези политики трябва да са свързани с финансирането на НИМХ", заяви Анастасия Стойчева.

"Аз водя отдела, който е лицето на Националния институт по метеорология и хидрология, и в който, благодарение на това, че излязохме от БАН през 2019 г., всички получихме по-високи заплати. След това НИМХ премина към Министерството на образованието и науката, а сега е към Министерството на околната среда и водите. Но след април 2022 г. нямаме актуализация на бюджета", каза Стойчева.

Тя обясни, че специалността "Метеорология" се изучава като бакалавърска и магистърска програма във Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "В катедрата "Метеорология и геофизика" се придобиват знания за законите на геофизичната хидродинамика, която контролира процесите в атмосферата. Географията е описателна наука и не може да обясни защо един процес се случва, и затова е много важно да има студенти, които да изучават метеорология, защото тя е трудна специалност и в нея има много физика и математика", обясни синоптикът.

В Националния институт по метеорология и хидрология се изпълняват много проекти, но финансирането на оперативната ни дейност, свързана с метеорологията и с климата, задължително трябва да се получава от държавна субсидия, а не от проекти. Те са за други тип дейност. НИМХ изпълнява и международни проекти, поясни Анастасия Стойчева.

НИМХ е главен изпълнител на научните изследвания и на научно-оперативните дейности у нас по метеорология, агрометеорология и хидрология. Тези дейности следват стандартите в нормативните документи на Световната метеорологична организация (СМО) към ООН. НИМХ е официален представител на България в СМО.

Предметът на дейността на НИМХ е свързан с наблюдение, анализ и прогноза на процесите в атмосферата и хидросферата; с изследване на климатичните и водните ресурси; с изучаване и прогнозиране на състава на атмосферата и хидросферата, и изменението му от естествен и антропогенен характер; с хидрометеорологично обслужване за територията на страната и Черно море на държавните органи, населението и широк кръг потребители; с опазване на живота на хората и на имуществото чрез навременно прогнозиране на опасни и особено опасни метеорологични явления и наводнения; с представителство в Световната метеорологична организация; с обезпечаване на националния и международния обмен на данни в Югоизточна Европа и Близкия Изток за Световната служба за времето (ССВ).

Националните и международните ангажименти на НИМХ са свързани с осигуряване на държавните органи с данни, анализи, експертизи и прогнози за хидрометеорологичните процеси на територията на страната и в западната част на Черно море; с изготвяне на краткосрочни специализирани прогнози и експертни оценки за нуждите на Постоянната правителствена комисия за защита на населението от бедствия и аварии, отбраната на страната; с поддържане на националния хидрометеорологичен архив, създаване на бази данни за обслужване на голям брой потребители; с изготвяне на анализи, експертизи, консултации и прогнози за динамиката на замърсяването на въздуха и водите; с представянето на България в Световната метеорологична организация (СМО). НИМХ участва в най-голямата програма на СМО "Световна служба за времето" чрез станциите от националната метеорологична мрежа и с Регионалния телекомуникационен център в София, отговарящ за страните от Югоизточна Европа и Близкия изток.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Sign in with Google
Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Януари 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари