Синдикат "Образование": Повече от десет години предлагаме НВО след 4 и 10 клас да отпадне
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Нищо не зависи от тях, посочи Юлиян Петров
Учители и родители обединяват усилията си в искането за отмяна на Националното външно оценяване след 4 и 10 клас, аргументирайки се с липсата на смисъл и необходимост от тези изпити. Въпреки усилията на Министерството на образованието и науката да защити оценяването като важен инструмент за измерване на нивото на усвоените знания, нараства броят на тези, които виждат изпитите като излишен стрес за учениците. Темата се разгоря и в ефира на „Интервюто в Новините на NOVA“, където председателят на Синдикат „Образование” Юлиян Петров сподели своето мнение.
Според Петров, Синдикат „Образование” настоява за премахването на външните изпити след 4 клас, а сега и след 10 клас, вече повече от десет години. Той аргументира, че тези изпити не носят никакво съдържание или логика и не са от значение за бъдещото кандидатстване на учениците. „Те могат да послужат за статистика на Министерството на образованието и науката и за вход в гимназии и училища, но те са под 1%”, обясни Петров.
Липса на ефективност и алтернативи
Експертът изтъкна още, че ако целта е да се диагностицира готовността на учениците след начален етап, подобна диагностика трябва да се направи много по-рано, а не след 4 клас. Петров предложи измерване на нивото на знания още след 1 клас, за да може по-рано да се откриват евентуални дефицити в обучението. „Добре е да помислим по какъв начин да премерим нивото в 1, 2, 3 и 4 клас, за да може да видим къде има дефицити и да ги преодолеем. Сега съществуващата практика – да има лятна работа, не действа”, подчерта той.
Това мнение резонира с редица учители и родители, които вярват, че настоящата система от външни изпити натоварва децата с допълнителен стрес, който не носи значими ползи. За мнозина, този вид оценяване създава впечатление, че основната му цел е само статистическа и няма пряко влияние върху бъдещето на учениците.
Позицията на Министерството на образованието и науката
От Министерството на образованието и науката обаче поддържат мнението, че външните изпити са важни и трябва да останат като част от образователния процес. Според тях, те са необходим инструмент за обективно измерване на усвоените знания на учениците и дават ясна представа за нивото на образование в страната. Въпреки това, дебатът около тяхната полезност и необходимост продължава, като мненията на учители, родители и експерти остават разнопосочни.
Основният въпрос, който се поставя, е дали настоящата форма на оценяване действително допринася за подобряване на образованието, или просто създава допълнителен натиск върху учениците и техните семейства.
Перспективи за бъдещето
С нарастващото недоволство от Националното външно оценяване, въпросът за реформата в образователната система изглежда става все по-належащ. Възможно е в бъдеще да се наложат промени, които да отразяват нуждите на учениците и техните родители, като същевременно гарантират високо качество на образованието в България. Дали това ще доведе до отмяна на изпитите или до промяна в тяхната форма и съдържание, предстои да разберем.
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: Все повече неграмотни ученици преминават в 5 клас, така че не бива да се стресират допълнително. Образование!?!!