Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната до 2028 година
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Бившият финансов министър прогнозира бюджетен дефицит над 5%
Бившият вицепремиер и министър на финансите Симеон Дянков направи песимистична прогноза за присъединяването на България към еврозоната. В интервю за Българската национална телевизия той заяви, че при настоящия коалиционен формат това няма да се случи поне до 2028 година.
"В момента дефицитът без екзотични идеи, които се търсят, е някъде между 5% и 6%. Той трябва да се намали наполовина, за да влезем в Маастрихтските критерии", коментира Дянков.
Според финансиста ситуацията с бюджета е изключително напрегната, като той прогнозира, че през 2025 година страната ни няма да успее да постигне дори 3-процентов дефицит - едно от ключовите изисквания за членство в еврозоната.
"Всичките идеи идват от увеличаване на приходите, а не от намаляване на разходи", посочи бившият министър, като допълни, че разходите са нараснали драстично през последните 2-3 години.
Нов дълг от 15 милиарда
Дянков алармира, че правителството ще се нуждае от нов дълг в размер на минимум 15 милиарда лева за годината. Той изрази надежда властите да не прибягват до идеята за "данъчна амнистия", която според експерта би създала дупка от 5 милиарда лева в бюджета.
"Трябва честно да излезем и да кажем: Не можем да съкращаваме разходи, защото сме в коалиция, или защото не смеем, искаме всички да ни харесват, и следователно ще 'пробием' дефицита над този за еврозоната и няма да влезем скоро", категоричен е Симеон Дянков.