Си Цзинпин призова за възобновяване на преговорите между Русия и Украйна
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Това се случи на срещата на китайския президент с Виктор Орбан в Пекин
Президентът на Китай Си Цзинпин направи силен призив за възобновяване на преките преговори между Русия и Украйна по време на срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан в Пекин. Според държавната телевизия, китайският лидер подчерта значимостта на ролята на световните сили в този процес, изразявайки надежда, че всички големи държави ще упражнят положителна енергия вместо отрицателна, за да се постигне бързо прекратяване на огъня.
"Само когато всички големи сили упражнят положителна енергия, вместо отрицателна, зората на прекратяване на огъня в конфликта ще се появи възможно най-скоро," заяви Си Цзинпин. Той подчерта, че е в интерес на всички страни да има бързо примирие и намиране на политическо решение.
Орбан в мисия за мир
Унгарският премиер Виктор Орбан, който посети Москва и Киев миналата седмица, определи своето необявено посещение в Китай като "Мисия за мир 3.0". Посещението на Орбан предизвика различни реакции, като в Брюксел го определиха като лична инициатива, а не на ниво Европейски съюз.
Ролята на Китай в международния мир
Позицията на Китай в международните конфликти винаги е била на вниманието на световната общност. В случая с конфликта между Русия и Украйна, Пекин ясно заявява своето желание за мир и стабилност в региона. Си Цзинпин многократно е подчертавал важността на диалога и сътрудничеството между световните сили за решаване на глобалните проблеми.
Въпреки че Китай е близък съюзник на Русия, позицията на Си Цзинпин показва готовност за посредничество и подкрепа за мирните преговори. Това може да се разглежда като важен сигнал за международната общност и потенциално повратен момент в усилията за постигане на мирно решение на конфликта.
Международни реакции и очаквания
Реакциите на международната общност към призива на Си Цзинпин за възобновяване на преките преговори между Русия и Украйна са смесени. Докато някои държави приветстват усилията на Китай за посредничество, други остават скептични поради сложността на конфликта и различията в интересите на замесените страни.