Ще ограничат ли заразата по-строгите мерки - говорят експертите
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Ще има ли резултат от по-строгите мерки, които държавата въвежда за три седмици у нас и има ли напредък относно лечението и прилагането на медикаменти при пациенти с COVID-19 - това коментираха в "Панорама" инфекционистът доц. Нина Янчева и вирусологът проф. Ива Христова
"При една пандемия може да се реагира по два начина - или чрез фармакологичен контрол с доказани медикаменти или, както е в този случай, ако няма такива медикаменти, със социални мерки." Това обясни инфекционистът доц. Нина Янчева.
Тези мерки трябва много стриктно да се обсъдят не само в медицински план, но и във финансово социален. Може би у нас те трябваше да се въведат малко по-рано, защото виждаме в момента една доста висока заболеваемост, допълни тя.
"Слаби места са всички места, където има събиране на хора. Всякакви събирания трябва да се избягват, независимо какви - културни, спортни и т.н., защото твърде голяма става заболеваемостта. Видяхме, че в страните, където мерките се въведоха здраво, дадоха резултат", смята вирусологът проф. Ива Христова.
"Проблемите в здравната система излязоха наяве с тази пандемия. Най-големият проблем е кадровият - от години работим с медицински сестри в пенсионна възраст, не достигат и лекари", категорична е доц. Янчева.
Това е респираторна инфекция - не очакваме с тези три седмици да ликвидираме проблема, но това ще е едно облекчение, най-вече за хората в болниците, допълни тя.
Науката се развива много бързо и наистина очакваме пробив и като лечение, което ще облекчи здравната система, и като ваксина, смята проф. Христова. Медицината се развива, има доста оптимистични данни за медикаменти по отношение на тяхната успеваемост, съгласна е и доц. Янчева.
Пенчо Милков е в българската делегация на бизнес форума в...
Белцов съживи традицията на седянката
Военни построиха сондаж за питейна вода в село Татари
Нови разкази за нападения в столичен мол
Драгомир Драганов: Семействата са нашата стабилна основа