Ще бъде ли реставриран единственият в България от времето на Османската империя паметник в Русе?

12
Питането е на Мариян Димитров
Питането е на Мариян Димитров Снимка: Общински съвет

Питането е на Мариян Димитров 

Днешното 35-о заседание на Общинския съвет завърши с изказването на Мариян Димитров относно реставрацията и облагородяването на околното пространство до най-стария и единствен в България от времето на Османската империя паметник, намиращ се в Парка на младежта – Махмудовата колона, известна и като Царев камък.

Димитров заяви от трибуна, че това е най-старият паметник в Русе. Той се намира на около 60 метра от църквата „Успение на Пресвета Богородица“ или още мраморната възпоменателна Махмудова колона, известна и като Царев камък и е издигнат от общината по повод и в чест на идването на султан Махмуд II в Русчук, съобщиха от Общински съвет - Русе.

Според историци този паметник е и единствен в България от времето на Османската империя. През 1836 г. Махмуд II е предприел обиколка, за да инспектира крепостите от орбиталния четириъгълник на империята – Русчук, Силистра, Варна и Шумен. Визитата преминава при изключителна тревожност – добавя още Димитров. Твърденията са, че султанът е посрещнат извън градските порти на Русе. Той оглежда войската, дава вид на задоволство, поема пушката на един войник и я хвърля на земята. Това е знак, който определя мястото на бъдещата колона.

Самата колона е изградена през 1837 г. и представлява каменен пиедестал с мраморна колона и хвалебствен текст, съчинен от султанския калиграф Мустафа Иззет.

Тези факти, подходящите условия и околна среда, могат да превърнат Махмудовата колона в ценен туристически обект.

По този повод Мариян Димитров отправя своето питане към кмета на Община Русе Пенчо Милков кога се предвижда да се реставрира този паметник и да се промени подходящото непосредствено пространство около него.

Заместник-кметът по „Устройство на територията“ в Община Русе Магдалина Илиева отговори на Димитров, че Махмудовата колона не присъства в списъка на културните паметници, одобрен с Общия устройствен план на Община Русе като единичен такъв. Илиева добави, че в малкото на брой архивни данни за паметниците на Община Русе липсва информация за нея, но безспорно по своята същност тя се отнася към културно-историческите забележителности на Русе.

В случая идеята на Мариян Димитров е много добра, но за реставрация на паметника следва да се мисли като за част от цялостното облагородяване на Парка на младежта. Активната работа с приоритет към популяризиране на културно-историческите забележителности от своя страна изисква много средства. Необходимо е да се извърши подробно проучване за допустимите намеси от гледна точка на местоположението й, може би да се изготви идеен проект за тази реставрация с оглед да се запази автентичният й вид и не на последно място – проектът да се съгласува с Националния институт за недвижимо културно наследство, регламентирано в Закона за културното наследство“, завърши Илиева.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    Zero
    Плюсчо минусчо Гениална идея. Да се реставрират всички тези паметници, да не направи един специален туристически път обиколка на страната : По стъпките на Великия Султан , И да събираме турици да го обикалят.
  • 6
    3
    Русенка
    Абсолютно правилен въпрос ! По тази варварска логика , би трябвало да разрушим всички джамии , мостове по реките , паметници построени по времето на османското владичество на Балканите , респ. България.
  • 1
    2
    Мустафа Иззет
    Ха-ха-ха. Лайнолизецът Ченчо Пилкоф, да възстановява ! Той горкият жена си напусна и се усамоти в Низофо с една от всичките уеки жени в ОБШТИ-нътъ. Вий ташак си прайти.
  • 14
    1
    плюс-минус
    По време на обиколката си по българските земи реформаторът султан Махмуд Втори остава след себе си такива колони- паметници, които освен в Русе днес се намират в дворовете на музеите в Тутракан, Силистра, Варна, в двора на джамията в Шумен и в едно село в Лудогорието. По време на тази обиколка султанът е придружаван от германския военен съветник в Османската империя Хелмут фон Молтке Старши - бъдещ пруски фелдмаршал. В Русе има историци, които имат много информация за тези интересни събития.

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари