Шофьор на тролейбус в Русе изработи уникален макет на средновековния Червен
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 10
Уникален макет на средновековния град-крепост Червен беше изложен на централния площад в Русе
Направен от над 7 000 дървени лъжички за кафе, той с голяма прецизност пресъздава един от най-значимите военни, културни и църковни центрове на Втората българска държава. Макетът е дело на русенеца Николай Николов.
Николай е шофьор на тролейбус, но голямата му страст е историята. Особен интерес има към Средновековието, към годините на разцвет на Втората българска държава.
"Аз съм родолюбец, обикалям нашите крепости. В нашия музей няма и затова реших да направя макет на Червен. Има едно излъчване, на Червен замъкът е вторият по големина след двореца в Царевец", споделя пред БНТ Николай Николов.
И така преди четири години и половина започнал. За да е макетът максимално близо до оригинала се срещнал с археолозите от Историческия музей в Русе, които му подарили и книга с план с точните размери на цитаделата.
Консултирал се с тях за най-малките подробности, за да пресъздаде духа и величието на крепостта, разположена на обширен рид по поречието на река Русенски Лом. Купил и няколко кутии с дървени лъжички за кафе.
"Маркирам ги на един сантиметър и с ножовка ги прерязвам, като се сложат да изглеждат като камъни. За покривите съм използвал гофрирана хартия, с която децата си правят покривчета, само че съм я подсилил с боя", заяви Николай Николов.
"Макетът показва най-добре проучената част от средновековния град, неговата цитадела. Това, което и туристите виждат, с тази разлика, че те виждат на място основите на тези както крепостни стени, така и сгради, резиденцията, западната средновековна кула, която е емблема и на средновековния град и една от най-добре разпознаваемите средновековни структури изобщо в България", допълни Светлана Великова, археолог в Историческия музей в Русе.
Макетът е с размери 2,80 на 1,10 м. Тежи над 120 килограма. Николай Николов казва, че с удоволствие е посветил свободното си време на крепостта Червен.
"Имаме един велик владетел - хан Омуртаг, той е написал: "Човек и добре да живее умира, но построеното от него остава", каза още Николай Николов.
Затова е решил да подари макета на Червен на Историческия музей. От днес той вече ще бъде изложен в една от неговите зали.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: все едно и също 10 години
Докладвай този коментар за нередност
×Българин: Пак поредната измислица на дунавски ватман, по темата "Точно така изглежда крепост" срината до земята от "рицарите" на Янош Хунияди и Владислав Варненчик, дошли да получат парче от баницата "България" през 1444 г. Почти всички градове в Североизточна България през които са минали, са разрушени от тях. Шуменската крепост също... Мадарската също... А ватман "построил" даже и "покривите" и фасадите... Българско чувство за малоценност и малко трайност, довело до изграждането на смешни "исторически" възстанови и "паркове" от гипсокартон, итонг, и "стереопор" ...
Докладвай този коментар за нередност
×Гражданин: Браво, истински родолюбец! Браво за усърдието, старанието и положения труд!
Докладвай този коментар за нередност
×Браво: На човека! В Шанса и Геокомерс има ли такъв персонал?
Докладвай този коментар за нередност
×Браво: Возила съм се няколко пъти при този човек, лъха от него доброта и възпитание. На всеки човек давайки му билета поздравява и пожелава хубав ден!