"Северен поток 2" като подготовка за руска инвазия?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
"Ние сме сигурни, че "Северен поток 2" служи само на една цел - да отреже Украйна от транзита на газ", казват в Украйна.
Там са убедени, че проектът е подготовка за руска инвазия. Как гледа Германия на газопровода?
Посещението на германската външна министърка Аналена Бербок в Украйна и Русия за пореден път постави в центъра на вниманието оспорвания газопровод "Северен поток 2". Украйна твърди, че проектът представлява подготовка за руска инвазия, пише Дойче Веле.
Шефът на украинския енергиен концерн "Нафтогаз" Юрий Витренко каза пред германския "Зюддойче Цайтунг": "Ние сме 100% сигурни, че "Северен поток 2" служи на една-единствена цел - да отреже Украйна от транзита на газ". Според него руският президент Путин подготвя инвазия и "иска да се подсигури, че от това няма да произлязат отрицателни последици за търговията с Европа".
Държавният концерн "Нафтогаз" поддържа газовата мрежа в Украйна с обща дължина от 38 000 км., през която досега тече и руският газ към Централна Европа. Целта на Москва е да прекрати този транзитен пренос, каза Витренко. Той твърди, че действащите договори за удължаване срока на досегашните транзитни доставки с Украйна също не са пречка за Русия. Те ѝ позволяват да заявява и плаща за определени обеми, но в същото време да ги пренасочва през Балтийско море. В случай на война обаче, през Украйна вече "няма да преминават никакви газопроводи", предупреждава Витренко. "Първите бомби ще са насочени именно срещу тази цел", казва той.
Шолц: "Северен поток 2" е изцяло икономически проект
Германският канцлер Олаф Шолц подчертава напоследък, че газопроводът по дъното на Балтийско море е изцяло частен икономически проект, но не и политически. Витренко отхвърли тази гледна точка: "Единствената икономическа логика е Путин вече да може да наказва Украйна заради нейния проевропейски избор". От това, според него, извлича ползи Германия, на чиято територия завършва газопровода. "От морална гледна точка аз трудно бих могъл да приема подобен факт“, заяви шефът на Нафтогаз.
Външнополитическият експерт на Зелените в Германия Омид Нурипур заяви обаче в предаване на обществено-правната телевизия АРД, че ако Русия навлезе в Украйна, газопроводът в Балтийско море не бива да влиза в експлоатация. "В момента, в който Русия предприема нова стъпка на агресия, ще стане повече от ясно, че газопроводът не бива да се пуска в действие", каза той.
Според него при посещението си в Москва германската външна министърка Аналена Бербок трябва да демонстрира, че "диалогът не бива да се прекъсва и че Германия се стреми към постигане на баланс на интересите", но същевременно и ясно да покаже, че "евентуална агресия и други нарушения на териториалната цялост на Украйна ще имат много висока цена за Русия".
Ако Русия нападне Украйна
Опозиционни политици в Германия изразяват сходни позиции. "Мисля, че "Северен поток 2" трябва да бъде спрян, ако Украйна бъде нападната. Германия ще загуби тази своя инвестиция, но пък ще инвестира в сигурността на Европа", каза външнополитическият експерт на ХДС Родерих Кизеветер пред "Дойчландфунк". Той предупреди също, че не бива предварително да се изключва възможността за санкции срещу Русия, защото това би отслабило позициите на европейците. Кизеветер подчерта, че е много важно да има единно европейско поведение спрямо Москва и единство между Европа и САЩ.
Проектът "Северен поток 2" на практика е вече завършен. В момента Германската инфраструктурна агенция (Bundesnetzagentur) проверява правните предпоставки за влизането на газопровода в експлоатация. Решението се очаква това лято.