Семейство от Русе се отказа от помощта на Фонда за лечение на деца в чужбина
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
Семейство Ангелови от Русе се отказаха парите, които Фондът за лечение на деца в чужбина е отпуснал и започнаха съдебна битка срещу него.
На пръв поглед звучи нелогично, но това е единственият избор на родителите, за да осигурят адекватно лечение на детето си, предава NOVA.
След пет дни малката Лора ще навърши две години, а за да бъде спасено крачето й, трябва да се направи операция в САЩ, и то още до края на годината. Това е единственият шанс детето да бъде излекувано от рядко заболяване.
Нейната диагноза е дефицит на бедрената кост. Случай, какъвто се среща веднъж на 250 хиляди раждания. Затова едното й краче засега е с 10 см по-късо от другото и с годините разликата ще се увеличава.
В Европа няма добра медицинска практика с такива случаи и родителите на Лори намират специалист в САЩ. Д-р Пейли от Флорида дава прогноза за 100-процентово възстановяване, ако той направи операцията. А тя е скъпа и първото, което родителите правят, е да се обърнат към Фонда за лечение на деца в чужбина. Въпреки че диагнозата носи името на професора от Флорида, семейството получава указания за лечение във Виена и сума малко над 13 хиляди евро. И то за операция, каквато не е правена в Европа.
Заради отказ на фонда да изслуша аргументите на родителите, те решават да се откажат от тези пари и за да имат право да направят собствена кампания за набиране на средства. И получават огромна подкрепа от хора не само от Русе.
До края на годината трябва да се съберат още около 80 хиляди лева за операцията в САЩ. След като от клиниката във Флорида разбрали, че държавата няма да помогне, направили отстъпка в цената за операцията на Лори.
“Борим се вече 10 години да има отговорни за лечението на децата в България. Съответните институции обаче не искат да поемат отговорност. В момента се случва същото. Прехвърлят фонда към касата, където не е ясно кой ще носи отговорност , каза в студиото на “Здравей, България“, председателят на инициативата "Спаси, дари на" Десислава Хурмузова.
Според нея парите за лечение са достатъчно, но друг е въпросът дали министерството е искало да ги осигури. “Разгромът на фонда преди две години беше на първо място заради пари“, допълни тя.
“Това, което нас ни притеснява, е че я няма подкрепата от страна на държавата към родителите. Няма ясно разписани разпоредби и никой не знае какво ще се случи", казва адвокат Христина Николова.
Десислава Хурмузова и Христина Николова заявиха, че нямат информация колко деца се нуждаят от операция и чакат.
“Регистърът беше унищожен. В момента има нещо като регистър, но само родителите могат да проверяват заявлението на детето. Обществеността не може да види какво става“, каза Десислава Хурмузова.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...