Създават робот, който да може да се грижи за възрастни хора и да поставя диагнози

0
Хуманоидът "Гарми" ще компенсира недостига на болногледачи в Германия
Хуманоидът "Гарми" ще компенсира недостига на болногледачи в Германия Снимка: AFP

Хуманоидът "Гарми" ще компенсира недостига на болногледачи в Германия

Германски специалисти разработват хуманоиден робот, който да може да се грижи за възрастни хора и да поставя диагнози, съобщи АФП, цитирана от БТА.

Роботът "Гарми" изглежда като всяка друга машина от този вид - стои на платформа с колела, оборудван е с изкуствени ръце и има черен екран с два сини кръга, които плуват върху него като очи. Но за пенсионирания лекар Гьонтер Щайнебах "това е мечта", която би могла да направи възможно поставянето на диагнози и лечението, а в дългосрочен план може би и осигуряването на грижи.

Хуманоидът "Гарми" е проектиран от десетина изследователи, специализирани в гериатрониката - нова дисциплина, която използва нови технологии в услуга на гериатрията. Те работят в Гармиш-Партенкирхен, като са прикрепени към Техническия университет в Мюнхен.

AFP

Изборът на курорта в Баварските Алпи не е случаен - в Гармиш-Партенкирхен живеят голям брой възрастни хора. Германия е с един от най-високите проценти на застаряване в света.

Тъй като медицинските сестри не достигат, целта на изследователите е да се въведат роботи в здравните заведения, старческите домове или домовете на възрастните хора и по този начин да се избегне необходимостта лекарите да пътуват до различни места.

Лекарите ще оценяват работата на робота от разстояние, което може да бъде особено полезно за хора, живеещи в отдалечени места.

Многофункционалните роботи вероятно ще могат да сервират храна, да отварят бутилка вода, да викат помощ в случай на падане или да организират видеочат със семейството и приятелите.

Засега не е известно кога Гарми ще бъде готов за масово производство и използване в ежедневието. Все още не са изчислени разходите за производството и използването му.

"Трябва да стигнем дотам, статистиката го показва, това е спешно. До 2030 г. трябва да сме в състояние да интегрираме този вид технология в нашето общество", убеден е д-р Насери.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари