САЩ се подготвят да разположат "най-опасната" си атомна бомба в Европа
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
САЩ се подготвят да разположат в Германия най-новия си тип атомни авиационни бомби, наричани от специалисти най-опасното оръжие в американския арсенал. В разследване на програма Frontal21, която ще се излъчи тази вечер по телевизия ZDF, се твърди, че става дума за модела B61-12, а авиобазата за това оръжие щяла да е Бюхлер в провинция Райнфалд-Пфалц, където Бундесверът е предвидил 112 млн. евро за модернизация на пистата и апаратурата, предаде ДНЕВНИК.
Ханс Кристенсен от вашингтонската неправителствена организация Nuclear Information Projects казва в предаването, че същата бомба ще бъде разположена на авиобазите "Инджирлик" в Турция и "Авиано" в Италия. По думите му "с появата на новите бомби започнаха да се размиват границите между тактическо и стратегическо ядрено оръжие".
От Frontal21 са изучили бюджета на американските военновъздушни сили и са открили, че там са предвидени средства за адаптиране на окачването на тези бомби, за да могат те да се използват от германски изтребител-бомбардировачи Tornado.
Средствата са предвидени за усвояване още от третото тримесечие на 2015 г. и обхващат 20 бомби B61-12.
Американското издание The National Interest написа през лятото, че този модел е въведен на въоръжение и представлява "най-опасното американско ядрено оръжие". Причината е, че това е първата подобна бомба с прецизно насочване и с малка мощност, която дори може да се настройва.
Според Ханс Кристенсен досегашните авиационни бомби са с точност от 110-170 м от центъра на избраната цел, докато B61-12 пада в радиус не повече от 30 метра. Това означава, че с по-малка мощност може да се постигне разрушение, по-голямо от това на далеч по-мощна, но неточна, бомба или ракета.
B61-12 е с ядрен заряд с 50 килотона тротилов еквивалент. Според анализатор, цитиран от The National Interest: "Да направиш два пъти по-точно оръжие има същия смъртоносен ефект като да направиш бойна глава 8 пъти по-мощна." Освен това радиоактивното замърсяване при ниска мощност е далеч по-малко.
На практика това означава, че за военните е по-допустима използването на подобно оръжие, когато то е по-прецизно и предизвиква по-малко жертви и замърсяване.
В края на 2009 г. в статията "Ядрените оръжия, от които се нуждаем" за сп. "Форин афеърс" Кийр Лийбър и Дарил Прес дадоха пример как контраудар срещу силози на китайската ракетна система би убил 3-4 млн. души, докато с точни удари с ниска мощност жертвите могат да паднат до... 700 души.
ZDF обръща внимание на друг факт - че в случай на война моделът B61-12 ще трябва да бъде използван от германски пилоти.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова коментира в предаването на Frontal21, че така се нарушават първите два члена на Договора за неразпространение на ядреното оръжие. "Ние сме разтревожени, че държави, които не притежават ядрено оръжие, тренират използването му именно в рамките на стратегията на НАТО", заяви тя.
В чл.1 на договора се казва, че държави с ядрено оръжие се задължават да не го предават никому и да осъществяват контрол над него. В чл.2 се изтъква, че държави без ядрено оръжие, се задължават да не го приемат от когото и да било.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...