САЩ продават десетки изтребители F-16 за милиарди долари на Турция

0
Сделката бе стопирана няколко пъти, защото Анкара купи междувременно С-400 от Русия
Сделката бе стопирана няколко пъти, защото Анкара купи междувременно С-400 от Русия

Сделката бе стопирана няколко пъти, защото Анкара купи междувременно С-400 от Русия

САЩ окончателно са решили да продадат десетки F-16 за милиарди долари на Турция. За това съобщават турски и гръцки медии.

За новината разказа и посланикът на Съединените щати в Анкара Джефри Флейк, който съобщи за "важна стъпка напред" в придобиването от Турция на изтребители F-16 и модернизирането на съществуващия флот от такива самолети, предаде турската частна телевизия Си Ен Ен-Тюрк, цитирана от БТА.

"Днешният ден бележи голяма стъпка напред в придобиването от Турция на последно поколение изтребители F-16 Block 70 и модернизирането на съществуващия флот от F-16. Това е добра стъпка напред за националната сигурност на САЩ, националната сигурност на Турция и оперативната съвместимост на НАТО", написа в съобщението на посланика, публикувано на официалния профил на посолството в "Екс".

В същата публикация е включено и изявление на Бюрото по политико-военни въпроси към Държавния департамент на САЩ.

"Съединените щати с гордост обявяват днес голяма стъпка напред към закупуването от Турция на нови изтребители F-16 Block 70, най-модерните F-16 произвеждани някога, достъпни само за най-близките съюзници и партньори“, се казва в днешното изявление на Бюрото по военно-политически въпроси на Държавния департамент. Това е само последният пример за трайния ангажимент на САЩ към партньорството им с Турция в областта на сигурността", се посочва в поста.

Турция подписа писмо за съгласие за закупуване на изтребители F-16, съобщи в същото време говорителят на Държавния департамент Матю Милър, цитиран от в. „Сабах“ и БГНЕС. Говорейки пред репортери на брифинг, Милър заяви, че продажбата е "инвестиция в оперативната съвместимост на НАТО" и също така ще подкрепи интересите на Анкара, Вашингтон и военния блок в областта на националната сигурност.

Турция подаде искането за придобиване на самолетите през октомври 2021 г. Първоначално Турция искаше да закупи по-модерните изтребители F-35 на Lockheed Martin, но САЩ я отстраниха от многонационалната програма за закупуване и подпомагане на разработването и изграждането на бойните самолети, след като тя се сдоби със С-400 от Русия.

Вашингтон твърдеше, че системите за противоракетна отбрана представляват риск за усъвършенствания изтребител, докато Анкара настояваше, че те няма да бъдат интегрирани в системите на НАТО. Тогава бе съобщено, че Турция е поръчала около 100 F-35, а нейни компании произвеждат около 900 части за изтребителя.

По-рано тази година администрацията на президента на САЩ Джо Байдън най-накрая одобри продажбата на изтребители F-16 на Турция, с което сложи край на годините на понякога напрегнати преговори, белязали един от проблемите в двустранните отношения между двата съюзника от НАТО. Одобрението за продажбата на 40 нови самолета F-16 Block 70 и 79 модернизационни комплекта за обновяване на останалите F-16 дойде малко след като Анкара официално ратифицира членството на Швеция в НАТО.

Източници от Министерството на националната отбрана потвърдиха на седмичния брифинг за пресата, че процесът на възлагане на обществените поръчки във връзка със сделката върви по график.

"Сега" припомня:

От месеци наред Турция се хвали, че е на път да започне да произвежда собствени изтребители пето поколение, включително и безпилотен свръхзвуков изтребител, но в същото време опитва да купи десетки F-16 и Eurofighter Typhoon. Последните се произвеждат от консорциум на Германия, Великобритания, Италия и Испания, представляван от Airbus, BAE Systems и Leonardo. Единствено Германия от всички страни, участнички в консорциума, все още не е дала съгласието си за сделка с Турция.

Само преди няколко месеца бе разкрито, че индикациите как Турция е активирала радарите на закупените от Русия зенитно- ракетни системи С-400, за да засече произведените в САЩ гръцки изтребители F-16 при завръщането им от учение край Кипър, буквално са вбесили Вашингтон и са предизвикали много сериозно безпокойство за ситуацията в Източното Средиземноморие. Тогава гръцко издание обяви, че именно това е предизвикало посещенията на тогавашния държавен секретар на САЩ Майк Помпео в Кипър.

Визитите ясно говорели, че активацията на С-400 наистина е подразнила Вашингтон, който по-рано заплаши да наложи санкции на Турция, ако руските системи бъдат задействани. Тогава се появиха съобщения на част от турските опозиционни медии, че Анкара планира да проведе общи изпитания на системите С-400 край град Синоп на черноморското крайбрежие. Поместваха се дори видеокадри, от които според вестника се вижда, че част от системите за ПВО С-400 "Триумф" се транспортират от град Самсун към окръг Синоп в северната част на страната. Смята се, че пробите са преминали успешно.

Турция е започнала да изпробва придобитите руски зенитно-ракетни системи С-400 срещу произведените в САЩ изтребители F-16, написа "Таймс". Тогава бе разказано, че турската телевизия е показала неясни кадри от първото изпитание на радарите на С-400, което започнало край столицата Анкара. Американските бойни самолети, които са на служба в турските военновъздушни сили (ВВС) вече 32 години, са били използвани като учебни цели. Властите в Анкара са предупредили жителите, че в близките дни F-16 и други самолети ще летят ниско над земята.

С-400 бяха доставени в страната през юли м.г. след почти три години преговори между Реджеп Таийп Ердоган и Владимир Путин. В резултат на това Турция беше изключена от програмата на НАТО за производство и закупуване на стелт изтребители от ново поколение F-35. През лятото разгръщането на комплексите спря вследствие на факта, че Вашингтон се опитваше да „върне Ердоган във военната система на САЩ“.

Вашингтон се опасява, че С-400 ще помогнат на Москва да събира информация за западните военни технологии, включително F-35, „много по-бързо от обикновено“. Следователно решението на Турция да закупи система за противовъздушна отбрана от Русия предизвика криза в рамките на Северноатлантическия алианс, особено на фона на конфронтацията между двете страни „в стила на Студената война“, обясняваше The Times.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    1
    Гражданин
    Нашите де са .
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари