Сърбите празнуват Бъдни вечер
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Православните вярващи в западната ни съседка спазват Юлианския календар
Православните вярващи, спазващи Юлианския календар, сред които са и сърбите, празнуват днес Бъдни вечер, а утре – Коледа.
Патриархът на Сръбската православна църква Порфирий отслужи по този повод света литургия тази сутрин в манастира Грачаница в Косово, предаде Танюг, цитирана от БТА.
Сръбският патриарх е в Косово, за да посрещне Коледа с косовските сърби. Белград не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област. Двете страни водят преговори с посредничеството на ЕС за нормализиране на отношенията си.
В проповедта си пред събралите се вярващи днес патриарх Порфирий каза, че сме създадени така, че любовта като живот да бъде мост и път към всяка жива душа.
Отделно в обръщението си към вярващите по повод Коледа патриарх Порфирий ги призова да се молят за мир навсякъде по света и особено да се молят горещо за децата, които са убити от възрастни във войни без угризения на съвестта. По думите му възрастните са успели да създадат общество, в което все повече деца са насилници и престъпници.
Сръбският президент Александър Вучич честити празника на всички сърби и специално на сърбите в Косово, допълва Танюг.
Той обяви, че подарява часовник, който му е дар от бившия чешки президент Милош Земан, на първото родено тази година дете в Косово.
Вучич се срещна днес и с деца със сръбска националност от Република Северна Македония, на които пожела да пазят сръбските обичаи и култура и им раздаде коледни подаръци.
Според сръбската традиция на днешния празник се сече "бъдник", който най-често е дъб, а вечерта се внася в къщата със слама.
По пода на къщата се разпръсква слама и така домът символично се превръща във Витлеемската пещера, където се е родил Исус Христос.
Бъдникът се пали, наред с обредни действия, които се извършват с цел здраве и благоденствие на къщата и семейството, а след това започва вечерята.
Сърбите са наследили обичаите около Бъдни вечер от техните предци. Някои от тези обичаи имат езически произход, на които по-късно църквата придава християнски характер, отбелязва Танюг.