Сънищата в нощта срещу Богоявление разкриват бъдещето ни

1
За да се сбъднат сънищата, е важно да заспим без злоба и лоши мисли
За да се сбъднат сънищата, е важно да заспим без злоба и лоши мисли

За да се сбъднат сънищата, е важно да заспим без злоба и лоши мисли

Един от най-древните християнски празници - Йордановден (Богоявление), ще бъде отбелязан на 6 януари. Празникът отбелязва кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител във водите на река Йордан.

В различните части на България празникът носи различни имена - Кръстовден, Водици или Водокръщи.

Кадена вечеря

Празничните ритуали започват още от 5 януари вечерта с последната, трета кадена вечеря. На трапезата се поставят само постни ястия - прясна пита, колачета, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, фасул и вино.

В нощта срещу Йордановден небето се отваря

Според поверието в нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.

Всяко желание, изречено с чисто сърце, се сбъдва.

В народната култура обаче Водици носи и други измерения – време за предсказания, магически ритуали и водно пречистване.

Ритуали в нощта на Водици

Нощта преди Йордановден е считана за магическа. Според народните вярвания тогава водата придобива необикновена сила – тя става „жива“ и притежава лечебни свойства.

Един от най-популярните ритуали е „мълчана вода“. Жените, предимно младите моми, вземат съдове и отиват на извор или река, без да говорят. Вярва се, че водата трябва да бъде налята в пълна тишина, за да запази магическата си сила. След това се използва за наричания, пречистване и благословия на дома.

Друга важна част от ритуала е пророчеството на сънищата. Хората вярват, че сънищата в тази нощ разкриват бъдещето. За да се сбъдне предсказанието, е важно човек да заспи с „чиста душа“ – без злоба и лоши мисли.

Магията на традицията

Ритуалите на Йордановден и Водици не са само наследство от миналото, а и живо свидетелство за връзката на българите с природата, водата и вярата. Те ни напомнят за силата на чистотата, надеждата и новото начало, което носи всеки изгряващ ден.

Тази нощ е време за размисъл, пречистване и събиране със семейството. Независимо дали ще участвате в ритуалите или ще се насладите на тишината на тази свещена нощ, не забравяйте да се обърнете към вътрешния си свят и да поискате своето желание – защото небето е отворено, а водата е жива.

Ритуали за здраве и благополучие

На следващия ден във всички православни храмове се отслужва Света литургия, последвана от традиционния ритуал по спасяването на светия кръст. Свещеникът хвърля кръста във водоем, а смели мъже се спускат да го извадят. Според народните вярвания, този който пръв достигне до кръста, ще се радва на здраве и благополучие през цялата година.

Уникални местни традиции

В град Калофер вече близо два века се спазва уникалният обичай на Мъжкото хоро във водите на река Тунджа, известно още като Хорото на Калифер войвода.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари