Сънищата в нощта срещу Богоявление разкриват бъдещето ни

1
За да се сбъднат сънищата, е важно да заспим без злоба и лоши мисли
За да се сбъднат сънищата, е важно да заспим без злоба и лоши мисли

За да се сбъднат сънищата, е важно да заспим без злоба и лоши мисли

Един от най-древните християнски празници - Йордановден (Богоявление), ще бъде отбелязан на 6 януари. Празникът отбелязва кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител във водите на река Йордан.

В различните части на България празникът носи различни имена - Кръстовден, Водици или Водокръщи.

Кадена вечеря

Празничните ритуали започват още от 5 януари вечерта с последната, трета кадена вечеря. На трапезата се поставят само постни ястия - прясна пита, колачета, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, фасул и вино.

В нощта срещу Йордановден небето се отваря

Според поверието в нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.

Всяко желание, изречено с чисто сърце, се сбъдва.

В народната култура обаче Водици носи и други измерения – време за предсказания, магически ритуали и водно пречистване.

Ритуали в нощта на Водици

Нощта преди Йордановден е считана за магическа. Според народните вярвания тогава водата придобива необикновена сила – тя става „жива“ и притежава лечебни свойства.

Един от най-популярните ритуали е „мълчана вода“. Жените, предимно младите моми, вземат съдове и отиват на извор или река, без да говорят. Вярва се, че водата трябва да бъде налята в пълна тишина, за да запази магическата си сила. След това се използва за наричания, пречистване и благословия на дома.

Друга важна част от ритуала е пророчеството на сънищата. Хората вярват, че сънищата в тази нощ разкриват бъдещето. За да се сбъдне предсказанието, е важно човек да заспи с „чиста душа“ – без злоба и лоши мисли.

Магията на традицията

Ритуалите на Йордановден и Водици не са само наследство от миналото, а и живо свидетелство за връзката на българите с природата, водата и вярата. Те ни напомнят за силата на чистотата, надеждата и новото начало, което носи всеки изгряващ ден.

Тази нощ е време за размисъл, пречистване и събиране със семейството. Независимо дали ще участвате в ритуалите или ще се насладите на тишината на тази свещена нощ, не забравяйте да се обърнете към вътрешния си свят и да поискате своето желание – защото небето е отворено, а водата е жива.

Ритуали за здраве и благополучие

На следващия ден във всички православни храмове се отслужва Света литургия, последвана от традиционния ритуал по спасяването на светия кръст. Свещеникът хвърля кръста във водоем, а смели мъже се спускат да го извадят. Според народните вярвания, този който пръв достигне до кръста, ще се радва на здраве и благополучие през цялата година.

Уникални местни традиции

В град Калофер вече близо два века се спазва уникалният обичай на Мъжкото хоро във водите на река Тунджа, известно още като Хорото на Калифер войвода.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две акули плуват и виждат сърфист с платно.
- Гледай какво обслужване - на поднос, че и със салфетка...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари