Съдът определи 10 000 лева гаранция за Божидар Божанов
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Прокуратурата повдигна обвинение срещу бившия министър за обществена поръчка от 18 милиона лева
Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност Божанов, народен представител от 51-вото Народно събрание, по досъдебно производство за престъпление по служба. Определена му е мярка за неотклонение гаранция в размер на 10 000 лева, съобщиха от прокуратурата.
Привличането към наказателна отговорност стана възможно след като на 28 февруари 2025 година по предложение на СГП изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в деловодството на Народното събрание мотивирано искане за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на Божанов. Впоследствие, на 4 март 2025 година, самият Божанов даде писмено съгласие за сваляне на имунитета му.
Сериозни нарушения на служебни задължения
Според обвинението, Божанов е привлечен към наказателна отговорност за действия, извършени в периода от 20 май 2022 година до 17 юни 2022 година в град София. В качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, той е нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и правилника за неговото прилагане, както и по вътрешните правила на Министерство на електронното управление за възлагане на обществени поръчки.
Събраните по досъдебното производство доказателства сочат, че Божанов е предоставил на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Инфраструктура на електронното управление" файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация. При това той е указал тя да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка на стойност близо 18 милиона лева.
Заплахи за киберсигурността и прозрачността
Техническата спецификация е била изготвена в нарушение на установения ред, гарантиращ сигурността на информацията. По този начин се е давало предимство на консорциум на търговски дружества при участие и класиране за изпълнител на обществената поръчка.
Целта на деянието е била да се набави облага за другиго – да се улесни и предостави преимущество на консорциума при участието му в обществената поръчка. От действията му са могли да настъпят немаловажни вредни последици – да се разходват непрозрачно публични средства, да се създадат условия за нарушаване на конкуренцията, да се разколебае доверието на гражданите в Министерство на електронното управление и да се застраши киберсигурността на държавната администрация.
По досъдебното производство е събран значителен по обем и съдържание доказателствен материал. Приложени са материали от проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, извършена на Министерство на електронното управление по разпореждане на СГП. Към делото са приобщени и материали от Държавна агенция „Национална сигурност".