С документи с изтекъл срок не могат да се извършват сделки и банкови операции

0
Ако срокът на валидност на личната карта и шофьорската книжка изтича в периода до 31 октомври, то документите ще важат 6 месеца след този срок, но ще могат да бъдат използвани само пред институциите и само в България
Ако срокът на валидност на личната карта и шофьорската книжка изтича в периода до 31 октомври, то документите ще важат 6 месеца след този срок, но ще могат да бъдат използвани само пред институциите и само в България Снимка: БГНЕС

Удължената валидност на личните документи заради извънредните противоепидемични мерки обаче е с частично действие. Ако срокът на валидност на личната карта и шофьорската книжка изтича в периода до 31 октомври, то документите ще важат 6 месеца след този срок, но ще могат да бъдат използвани само пред институциите и само в България

За този проблем алармира БНР

Някои банки отказват парични преводи на лица, чиято лична карта е с изтекъл срок, показва проверка на "Хоризонт". Ако личната карта е с изтекъл срок, това би принудило служителите на банките да направят допълнителни проверки, за да се уверят във вашата самоличност. В много от случаите това е практически невъзможно, така че по-скоро услугите биват отказвани. Няма да можете да правите парични преводи, както и да получавате пари в пунктовете, където си плащате комуналните сметки.

"Общо взето много от местата, където гражданите срещат трудности при изтекъл срок на валидност, макар и той да продължава да е валиден по тази специална разпоредба, органите не знаят или отказват да се информират", коментира пред БНР адвокат Петромир Кънчев.

"Считам, че правителството с въвеждането на тази мярка за удължаване на срока на валидност на документа за самоличност следваше да информира институциите, да се проведе кампания. Вместо това видяхме, че избирателно тази мярка се прилага, т.е. на едни места ние можем да се ползваме от нея, на други не можем да се ползваме от нея", допълни Кънчев.

"Ако поискате някаква административна услуга, от която зависи някакъв ваш интерес - да получите финансиране по проект или нещо, което е свързано с това да получите някакъв приход или доход и това е възпрепятствано да се случи, вие можете да потърсите отговорност от възпрепятствалия държавен органи или институция, когато той не е спазил Закона за извънредното положение и мерките, с които въвеждат удължаването на срока на валидност на вашия документ", съветва юристът.

"Ако вие успеете да докажете такава загуба, пропусната полза и вреда, вие можете да търсите такова обезщетение. Това става в съда. Разбира се, то не става много бързо. Вие ще трябва да заплатите държавна такса, трябва да заплатите хонорар на адвокат, тъй като това не е лесно нещо, не е като да си напишеш молба за отпускане на помощи и това е свързано с някаква инвестиция, която трябва да направите и много търпение, тъй като българският съд е претрупан с такива искови молби и в рамките на година, до две години вие можете да получите исканото обезщетение", подчерта Петромир Кънчев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари