Рязкото застудяване е шок за кожата

0
Леденият вятър и ниските температури причиняват студова алергия
Леденият вятър и ниските температури причиняват студова алергия

Леденият вятър и ниските температури причиняват студова алергия

Доц. Весел Кантарджиев, д.м., е началник на Клиниката по дерматология на ВМА и хоноруван преподавател в Медицинския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Доц. Кантарджиев има обучения в Австрия и Германия. Той е експерт консултант на Здравната каса за лечението на псориазис и председател на Комисията за отпускане на скъпоструващи медикаменти за терапията на това заболяване към НЗОК. Има публикации в български и чуждестранни научни издания, както и участия на международни форуми и конференции в страната, пише Здравето.

Рязката смяна на дългите и топли дни с късите, студени и ветровити зимни делници е стрес за организма и шок за кожата“, казва специалистът и обяснява, че кожата става по-чувствителна и по-груба; появяват се зачервявания, залющвания; понякога се усеща парене.

Доц. Кантарджиев разяснява в какво се изразява т.нар. хънтинг рефлекс: повторения на цикъла вазоконстрикция (свиване на кръвоносните съдове) - вазодилатация (разширяване на кръвоносните съдове). Това всъщност обяснява промените по кожата при студ, най-вече зачервяванията, които се появяват по бузите или ръцете, щом се скрием на топло. Точно „играта“ на топло и студено през зимата се оказва най-големият враг на кожата.

В стремежа си да избягаме от лошото време постоянно я излагаме на стрес, предупреждава специалистът. Като тук става дума и за по-честите горещи душове с цел да се стоплим. Затова препоръчва да не се къпем с вряла вода през зимата и да не използваме душа като средство за сгряване в студеното време.

Зимният въздух поставя на изпитания кожата не само защото е мразовит. През този сезон атмосферната влажност е по-ниска, а паралелно с това климатиците и парното изсушават значително въздуха в дома и в офиса. Комбинацията от тези два фактора допринася за дехидратация на кожата.

А всичките тези неприятни климатични ефекти заедно стресират организма и се превръщат в причина за обострянето на хронично протичащи заболявания като псориазис и атопичен дерматит. Зачестяват и пациентите със себорея, екземи, херпесни инфекции. Той посочва, че зимата е критичен сезон и за пациентите с акне и затова за хора с такава кожа трябва да се полагат повече грижи.

По-разумно е през студената зима да превключите от измивните гелове към по-щадящи средства и хидратиращи кремове“, смята лекарят.

Доц. Кантарджиев съветва както пациентите с хронични кожни проблеми, така и всички нас да избягваме през зимата агресивните антибактериални сапуни, които допълнително изсушават. Съветва да наблегнем на различни видове душ-олио, като допълва, че не е желателно да използваме т.нар. кисета и силно абразивни гъби за баня. Те допълнително нарушават защитния слой на кожата.

Най-полезно за кожата през зимата е да нанасяме хидратиращи и едновременно с това омазняващи кремове, особено върху изложените на студ и вятър части от тялото. Доц. Кантарджиев препоръчва продукти, съдържащи линолин и вазелин, както и защитни балсами за устни.

Напомня също, че за здрава кожа през зимата не е достатъчна само подходящата козметика, нужно е да се пият поне 2 литра течности на ден, а диетата да е богата на витамини. Друг полезен съвет на доц. Кантарджиев е използването на слънцезащитни кремове в планината през зимата, тъй като снегът отразява слънчевите лъчи, което може да предизвика изгаряне на кожата.

Леденият вятър и ниските температури причиняват студова алергия (студова уртикария). Това заболяване се характеризира с появата на бързопреходни силно сърбящи лезии по кожата – най-вече на откритите части на тялото след излагане на ниски температури, студен вятър или студена вода, обяснява специалистът. Проблемът е често срещан при деца и жени.

Студовата уртикария е втората по честота уртикария, причинена от физикални фактори. Справянето с нея се крие предимно в превенцията, която се изразява в избягване на ниските температури, разходки във ветровити зимни дни и къпане в студени басейни, както и вземане на хладен душ.

Доц. Весел Кантарджиев пояснява, че праговата температура, която причинява появата на тези сърбящи уртики, е различна при всеки. При някои тази температурна граница може да е 14 градуса, при други 16 и т.н. Но успокоява, че вече съществуват модерни методи за измерване на тези прагови температури и по-прецизна диагностика на заболяването.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари