Русия не може да намери купувачи за милиони барели дизел
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
Руските нефтени компании изпитват нарастващи проблеми с износа на дизелово гориво, което от февруари попадна по ударите на европейското ембарго и наложения от страните на Г-7 таван на цените
Въпреки отстъпките, достигащи една трето от световните цени, дизелът с руски произход си стои в танкерите, които безпомощно стоят на дрейф в океана в очакване на купувачи, пише "Москоу таймс", цитиран от Mediapool.
На 5 март 4.4 млн. барела дизел "заседнаха" в танкерите, превърнати в плаващи хранилища, съобщава Блумбърг, цитирайки данните на Kpler – компания, проследяваща танкерните превози.
За месец обичат на непродаденото гориво скочи четворно и достигна рекорд за целия период на наблюдението. Даже по времето на пандемията, когато петролният отрасъл преживя най-силната в историята си криза на свръхпроизводство, "излишните" петролни продукти, складирани на танкери, бяха двойно по-малко.
В същото време Русия продължава да товари дизел на пристанищата, "знаейки, че няма къде да го изпрати", коментира Марк Уилямс, анализатор в Wood Mackenzie. "Ако нереализираните обеми продължават да растат, ще се наложи намаляване на износа на дизел, едновременно с това да с есложи под ножа неговото производство", допълва той.
Според оценка на Wood Mackenzie, през второто тримесечие на руските нефтопреработвателни заводи може би трябва да съкратят преработката на петрол с 1 млн. барела на денонощие. Износът на дизела, традиционно пускан на европейските пазари, ще се намали с една трето – с 1.1 млн. барела до 750 хил. барела дневно.
На отрасъла не помагат дори отстъпките . стойността на руския дизел при изплащането му от пристанището Приморск в Балтийско море от намалото на годината е рухнала с 35 процента. Още през ноември руското дизелово гориво, струващо като европейското, се предлагаще с отстъпка от 35 долара за барел.
Не е лесно намирането на пазар и в Азия. Индия и Китай имат собствени рафинерии и да заинтересовани от купуването на суровина за преработка, а не готови нефтопродукти, коментира Наталия Орлова, главен икономист на "Алфа банк".
Индия не възнамерява да купува руски дизел, твърдят източници от бранша пред Ройтерс. Причината е, че разходите за вноса, включващи и фрахта и застраховките, се оказват твърде високи и надхвърлят тавана от 100 долара за барел, въведен от страните от Г-7.
Все пак не може да се каже, че е напълно невъзможно руският дизел да се пласира на пазара, коментира анализаторът на Kpler Виктор Катон. "Това е въпрос на избор на време и на първо място склонността на купувача да рискува, а именно – готов ли е той пазарът да види неговата сделка", допълва Катон.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Поредната бълвоч от невярна информация... сащ на два пъти си разпродават части от петролния резерв на 5-10кратна цена на ес и са увеличили 5 пъти обемите покупки от Русия и пак продават на ес на петорна цена... да не говорим какво количество петрол отива към Китай и Индия... тез тъпни, които ги разпространявате може да ги повярва само някой, който друго осен бтв и нова тв не гледа...
Докладвай този коментар за нередност
×М-хм!: Те и ракетите на Русия бяха свършили, пък хохлите нещо вият на умряло. Някой краварски пропагандист да се изсере нещо, а?
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Идеално, тепърва започват проблемите на Путлерчо. Всеки ден по един проблем, докато накрая Империята на злото се разпадне, а Блатная се свие далеч в сибирската тайга и блата, товя което е останало от Сибир и което китайците не са си взели
Докладвай този коментар за нередност
×селянина: един барел излиза към 300 лв може ли 3 бр. за нафтовата ми кола че гъзовата ми почива
Докладвай този коментар за нередност
×Полуръст путин: Благи вести