Русенци с интерес към програмите "Творческа Европа" и „Европа за гражданите“
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
При засилен интерес премина информационната среща на тема „Приоритети и възможности за финансиране на програмите „Творческа Европа“ и „Европа за гражданите“, която Областният информационен център – Русе организира с участието на екип от Бюрото на „Творческа Европа“ в Министерството на културата.
Представителите на културни институции и неправителствени организации, които работят в сферата на културата и творчеството от Русе и областта, бяха запознати с целите на програма „Творческа Европа“ (www.creativeeurope.bg) и с нейните направления. Иво Страхилов приоритетно се спря на подпрограма „Култура“ и на възможностите, които тя предоставя за финансиране в направления „Сътрудничество“ и „Литературни преводи“.
Подпрограма „Култура“ поставя акцент върху преводача и популяризирането на книгата, осигурява 50 % финансиране. По отношение на сътрудничеството Страхилов обясни, че ще се подкрепят проекти, които са насочени към следните приоритети: мобилност, развитие на публики и дигитализация. Кандидатстването става в 2 категории: с малки и с големи проекти.
За малки проекти условията са: максимална продължителност 4 години, грант до 200 000 евро, представляващи 60 % от допустимия бюджет, партньори поне от 3 държави, участващи в програмата. За големи проекти финансирането е грант до 2 млн. евро, представляващи 50 % от допустимия бюджет, партньори от 6 държави и също продължителност на дейностите по проекта до 4 години. Кандидати могат да бъдат организации и институции, които се занимават с култура и творчество и са юридически лица, поне от 2 години, спрямо крайната дата за подаване на заявлението.
Страхилов запозна присъстващите и с актуалните покани за набиране на проекти. Едната, публикувана на 18 септември 2018 г., с краен срок на кандидатстване 18 януари 2018 г. Другата е предназначена специално за проекти, свързани с културното наследство по повод на Европейската година на културното наследство 2018. Крайният срок за кандидатстване по нея е 22 ноември 2017 г. Страхилов обърна внимание на широкото тълкуване на понятието „културно наследство“ и поясни, че спрямо наследството ще се подкрепят проекти с иновативен подход към него. Грантът осигурява до 60 % от бюджета на проекта, с максимална равностойност - 200 хил. евро, а партньорите трябва да са от 3 различни държави.
Участниците в срещата получиха информация и за други програми, които финансират културно наследство, както и за Наградата на ЕС за културно наследство за 2018 г. А Северина Спиридонова ги запозна с целите и приоритетите на програма „Европа за гражданите“ (www.mc.government.bg) за периода 2014 – 2020. Програмата подкрепя проекти в две направления: Европейска памет за миналото и Демократична ангажираност и гражданско общество. По първото направление се подкрепят проекти, фокусирани върху честване на определящи моменти и отправни точки в съвременната история на Европа. По второто се финансират проекти, свързани с побратимяване на градове, мрежи от градове и проекти на неправителствения сектор.
В края на срещата имаше възможност за въпроси и отговори. Участници споделиха, че са удовлетворени от срещата, тъй като са получили полезна и компетентна информация.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена
Диана Русинова: Отложете пътуванията!