Русенският съд отбеляза нетрадиционно деня на детето

0

На 01 юни 2016 г. от 11:30 часа в зала 6 на Съдебната палата в Русе Окръжният съд посрещна петокласници от СОУ „Христо Ботев“, гр. Русе.

Събитието, което е съвместна инициатива на Русенски окръжен съд и училище „Христо Ботев“, гр. Русе отбеляза международния ден на детето по един по-различен и нетрадиционен начин.

В Мраморната зала децата се запознаха накратко с историята на Русенската съдебна палата и разгледаха витражите, проектирани от професор Иван Пенков и изработени в Германия. Беше им обяснено значението на изображенията, както и на последователността в подредбата на пет от стъклописите в залата, носещи наименованието: 1.Грехът, 2.Съдът, 3.Наказанието, 4.Разкаянието и 5.Изкуплението. На достъпен за учениците език бяха разяснени и основни понятия, като „съд”, „дело”, „престъпление”, „наказание” и др.

 В 12.00 часа в зала 7 се проведе симулиран наказателен процес, по време на който учениците влязоха в ролите на съдии, прокурори, адвокати, свидетели, съдебен секретар и журналисти.

По реда на задочното производство (без участие на подсъдим) беше разгледано обвинение за лъжесвидетелстване. За ролите си в процеса учениците бяха предварително подготвени от окръжен съдия Николинка Чокоева, която даваше и напътствия по време на самото „дело“.

Казусът, който беше разгледан, касае дадени неверни показания пред съд, в следствие на което едно лице е осъдено и му е наложено наказание „лишаване от свобода“. След изтърпяване на наказанието, лицето възбужда разследване срещу свидетеля, дал лъжливите показания, като подава жалба в прокуратурата.

Прокуратурата събира доказателства и внася в съда обвинителен акт с обвинение за лъжесвидетелстване. По делото участваше и резервен съдебен състав. След изслушване на призованите свидетели и оценка на доказателствения материал, и основният, и резервният съдийски състав се произнесе с оправдателна присъда.

Така под формата на съдебен процес учениците от първо лице се запознаха с отговорността на магистрата  за решаването на човешки съдби, както и с част от законните права и задължения, които има всеки един от нас като член на обществото.

Децата разбраха, че даването на неверни показания според българското законодателство представлява престъпление и подлежи на наказание. По този начин инициативата е насочена и към превенция на младежката престъпност.

На финала ръководството на Окръжен съд – Русе връчи на всеки ученик грамота и награда за участието в симулирания процес.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари