Русенският митрополит Наум призова да не се дава причастие механично
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Свещениците да не причастяват механично миряни по празниците без оглед на това дали са праведни или грешни, дали са се покаяли или не
За това призова Русенският митрополит Наум в свое слово по темата на свещеническата конференция, проведена в епархията на 30 септември, предава Монитор.
„Въпросът е деликатен и не може да бъде решен лесно, но причастяването на всяка Света божествена литургия, на всеки празник не може да бъде наложено като правило и е точно толкова опасно, колкото и другата крайност - неучастието“, коментира владиката. Той се спря и на историята на това църковно тайнство. То е въведено от Сина Божий Иисус Христос по време на Тайната вечеря, на която той дава на учениците си хляб и вино, символизиращи тялото и кръвта му, с думите: „Това правете за Мой спомен“.
Митрополитът обаче изтъкна, че след демократичните промени под влияние и на неофитите („новопосветените“) е започнало едно бързане за възраждане на Православната църква и наваксване на всичко онова, което е било загубено по времето на тоталитарния режим преди 1989 г.
„Част от този в основата си добър и благочестив, но все пак прибързан стремеж бе настояването за завръщане към изконната практика на честото причастяване - без преди това да е извървян нужният път до него“, алармира митрополитът, че хора посягат към тайнството без духовен подтик, без пост, изповед и покаяние. В тази връзка той припомни и думите на Св. апостол Павел, че това в голям грях - „който яде и пие недостойно, той яде и пие своето осъждане, понеже не различава тялото Господне“ (1 Кор. 11:29).
„Допускането до често причастяване предполага, че духовникът познава отлично своите енориаши, знае техния начин на живот, редовно приема техните изповеди в тайнството на покаянието и поема отговорността за тях пред Бога и Църквата - че няма да ядат и да пият „своето осъждане“, ала колцина свещенослужители могат да се похвалят с това?“, запита дядо Наум и призовава клириците към бдителност и индивидуален подход.
Архиереят засегна и болния въпрос за липсата на млади хора в черквите. „Ако ние, пастирите, желаем Православната ни църква да е жива и да изпълнява с успех своето предназначение, едно от най-важните неща е да приучваме вярващите още от деца да участват в нейния светотайнствен живот“, изтъкна владиката. В тази връзка той обясни, че е абсолютно недопустимо свещенослужители да не допускат малките до Евхаристията. „Извинението, че малките деца не се изповядват, не може да бъде възприето - нито от пастирска, нито от чисто християнска и човешка гледна точка, тъй като малките деца са чисти пред Бога и тъкмо тяхната чистота Христос дава за пример на нас, възрастните, когато казва: „… ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно“ (Мат. 18:3).
Интернет порталът „Двери Бг“ пък съобщи, че след словото си архиереят и свещенослужителите са обсъдили и някои текущи въпроси. Владиката е призовал духовниците да имат отговорно поведение, когато коментират публично епидемията от COVID-19 в страната ни и по-света, за да не стават причина за съблазън на някои православни християни, заемайки различни крайни позиции по темата.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...