Русенският електромобил надмина себе си на "Shell Eco-marathon Европа 2015"!
- Редактор: Иван Матев
- Коментари: 0
Отборът на Техническия университет – София зае второ място в състезанието Shell Eco-marathon Европа 2015 в категорията „Градски тип“ с водородна горивна клетка.
Българските отбори подобриха резултатите си от предишните години и се класираха достойно в своите състезателни категории.
26 май 2014 г., София
Отборът на Техническия университет – София зае почетното второ място сред 8 отбора, които се състезаваха в категорията автомобили „Градски тип“ с водородна горивна клетка на финалите на Shell Eco-marathon Европа 2015. Отборът измина забележителните 215 км/м3, като остави пред себе си единствено студентите от Политехническия университет в Нант, Франция, с резултат 373 км/м3. Така за трети път в своето дългогодишно успешно участие в Shell Eco-marathon ТУ-София утвърди мястото си сред най-добрите отбори на състезанието.
„Постижението, което реализирахме в Ротердам по време на 30-годишнината на Shell Eco-marathon, ни прави особено горди и уверени за бъдещото развитие на проекта в Техническия университет - София. Всеки километър в повече, изминат с единица енергия, е плод на дълги часове упорит труд и отдаденост на Shell Eco-marathon от страна на членовете на отбора. За да стопим разликата между нас и първия в категорията, ще работим още по-всеотдайно, ще бъдем още по-креативни и иновативни. Нашите намерения са през 2016 г. да участваме в състезанието с автомобил с обновена концепция, за да постигнем още по-висок резултат,“ каза Симеон Михов, пилот на отбора.
Автомобилът на Техническия университет – Варна зае 6-о място от 8 в категорията “Градски тип“ автомобили на бензин с постижение от 105 км с литър гориво. Отборът преодоля успешно неочаквано възникналото сериозно предизвикателство на състезанието. Студентите от ТУ-Варна бяха разработили автомобила си на компресиран природен газ (метан), но в Ротердам стана ясно, че няма друга кола от „Градски тип“ с това гориво и отборът бе принуден да премине на бензин – задача, с която отборът се справи блестящо.
Останалите български отбори също реализираха по-високи резултати в сравнение с предишните години на участие.
Двата екипа от България в категорията „Прототипи“ с електрическа батерия - на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и на Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм „Н.Й. Вапцаров“ – гр. Чепеларе, заеха съответно 28-о и 31-о място в категорията, в която се класираха успешно общо 33 автомобила.
Отборът от Русе измина 213 км за киловатчас – 21% повече в сравнение с 2014 г., а отборът от Чепеларе – 132 км за киловатчас или с 30% над постижението от миналата година.
Пенчо Милков е в българската делегация на бизнес форума в...
Белцов съживи традицията на седянката
Военни построиха сондаж за питейна вода в село Татари
Нови разкази за нападения в столичен мол
Драгомир Драганов: Семействата са нашата стабилна основа