Русенският депутат Велико Минков напусна парламента с пламенна реч
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Парламентът гласува четирите оставки на депутатите от "Продължаваме промяната" - Радостина Ценова, Иван Христанов, Велико Минев и Христо Даскалов, анблок
"За" гласуваха 117 депутати, двама бяха "против", трима "въздържали се". Мотивите за четирите оставки така и не станаха ясни.
Единствен мотив посочи Велико Минков, който е депутат от Русе от "Продължаваме промяната". Той се аргументира, че ако депутат иска да се откаже от мандата си, според Конституционния съд, трябва да подаде оставка пред НС, а не пред ЦИК. Ето какво каза най-младият депутат от Русе:
"Конституционният съд е отсъждал вече в дело номер 5 от 2001-ва година, че мандатът на народните представители започва да тече от деня на изборите, в които са избрани.
В този смисъл, ако един депутат иска да бъде освободен предсрочно, трябва да подаде оставката си пред Народното събрание, а не Централната избирателна комисия.
Мотивите за моята оставка са предимно лични, но все пак ще използвам повода да ви споделя откъс от книгата с интервюта с Атанас Буров на Михаил Топалов-Памукчиев. В този откъс авторът пита банкера относно най-великите българи:
(цитирам съкратено)
— Кой е бил най-велик от тях? Тези, които Вие обичате и тачите?
Буров отговаря:
Или — Най-велик е бил Христо Ботев. След него Левски, Бенковски, Панайот Волов.
Памукчиев озадачено пита:
— Защо слагате и Панайот Волов? Защо не Тодор Каблешков, Захари Стоянов?
Буров:
Питате ме, господин Памукчиев, защо слагам Панайот Волов в числото на четиримата най-велики българи. Слагам го, защото само той, подчертайте това, само той, единствен човек в българската история се отказа от поста си, от правата си, от славата, от суетата, от всичко — за Отечеството си, за България. Когато го избират за апостол, за главен апостол на Четвърти революционен окръг в Гюргево, през зимата на 1876 година, той взема за помощник Георги Бенковски — един прост караабаджия от Копривщица. И после, като вижда, че този прост караабаджия е гений, че е роден за водач, за пълководец, че е по-добър и по-достоен от него, предава нему своите пълномощия, той минава на втора линия, а Бенковски излиза начело.
Такъв случай в световната история няма. Това е един-единствен случай. И това го прави българинът от Шумен — Панайот Волов…
Уважаеми колеги народни представители, моето име може да е Велико, но моят случай не е този на Панайот Волов.
И уважаеми колеги народни представители, ако имате възможността, бъдете велики българи.
Благодаря ви."
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена
Диана Русинова: Отложете пътуванията!