Русенски производител разкри истината за българските гъби
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Българската гъба е с много по-кратък срок на годност от полската и излиза на пазара с гарантирано качество.
Семейството, което беше прието по спешност в болница със съмнение за натравяне с гъби, вече е стабилизирано.
Въпросните печурките са внесени от Полша, а на магазина е разпоредено незабавно да ги изтегли от пазара. Според информация на Агенцията за безопасност на храните те вече са прибрани от щандовете, а проверката на документите продължава.
Екипът ни влезе в един от най-големите заводи за гъби у нас, за да разбере кой и как контролира продукцията, сподели БНТ.
Българската гъба е с много по-кратък срок на годност от полската и излиза на пазара с гарантирано качество. На всеки три месеца гъбозаводите се проверяват от Агенцията по безопасност на храните.
Светослав Стоянов от 17 години е изпълнителен директор на гъбозавода в Красен. Категоричен е, че сред култивираните печурки, които се произвеждат там, е невъзможно да има отровни, тъй като се спазват всички добри земеделски практики и има внедрена ХАСЕП система.
“Спазва се всичко, което трябва да се спазва като хигиена, като технология при производството на култивираната печурка. Аз съм 17 години в завода, преди мен още 20 години заводът е произвеждал гъби, консерви, изнасяно е в Източна, Западна Европа, в третия свят – такъв случай няма”, категоричен е Стоянов.
"Срокът на годност на българската печурка е максимум 3 дни при температура три градуса", обяснява той.
“Полската, доколкото зная, може да трае и месец, но защо, как се произвежда, преработва, това не мога да кажа”, признава директорът.
“Гъбата при нас я дават за 24 часа. Аз на следващия ден, когато остане, не я вадя, защото си губи външния вид. При нас не се задържа, но вчерашния случай, разбрахме, че има натровени и днес една гъба не сме продали”, обяснява Донка Стоянова – търговец.
Гъбите от Полша са започнали да се внасят преди 3-4 години и сериозно са подбили пазара на българското производство с по-ниската си цена.
“Полската гъба е по-бяла, по-лъскава, но на вкус нашата гъба е много по-добра, това го гарантирам”, заяви Светослав Стоянов.
Според Стоянов в Русе всички ресторанти и търговци, освен големите вериги, работят с гъбите, произведени в Красен.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...