„Русенска поща“ пази спомени за празничния дух на русенци
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Публикации от миналия век разкриват традициите на европейския град в очакване на светлите празници
Стари броеве на в. „Русенска поща“ пазят спомени за празничния дух на русенци преди Коледа и Нова година. Публикации във вестника от 20-те и 30-те години на миналия век разкриват традициите на европейския град в очакване на светлите празници.
Дни преди Коледа и Нова година страниците на изданието започвали да се пълнят и с реклами на търговци и производители. Лютфи Албанчето например предлага на достъпни цени фондани и всички видове бонбони. От каре на магазин „Бяла мечка“ на Янко Димитров (срещу Народната банка) русенските кокони са приканвани да се възползват от атрактивните цени да дамските и детски кожени палта , сребърни лЕсици и гарнитури. Особено активни са ателиетата за бижута и часовници: от рекламите във вестника се разбира, че Върбан Ангелов е заредил богата колекция от фини златни, сребърни и дубле украшения – местни и европейски, както и часовници от швейцарски фабрики. Детските играчки на Минчо Инджов пък обещават изненади за най-малките, а само при Добрев за домакините е осигурена готварска машина (печка) „Перник“ с двойна скара за горно горене и то от фабрика „Балкан“ – Пловдив.
От публикациите на магазини и търговци става ясно, че и промоциите по големи празници не са били чужди на русенци – оказионът Юнионтекстил например предлага мъжки и дамски дрехи на неимоверно ниски цени цял месец – между 15 декември и 15 януари, а Дядо Мраз носи голям избор жакети, блузи, пуловери, ескимоси, чорапи др. с намалени цени. За своите домашни украси русенци също са разчитали на магазини за елхови играчки и гирлянди.
От рекламите на храни и напитки се добива представа за хранителните вкусове в градското общество: при Димо Петков са се сервирали най-учтиво на достъпни цени разни морски риби; Никола Боздуганов е складирал голямо количество бели и черни вина, сливови ракии и коняци в склада си на едро срещу долния пазар, а в новия си магазин братя Рачеви са предлагали най-първокачествен Балкански кашкавал и сирене, екстра луканки, шоколади, бонбони, мандарини, ябълки.
Част от чара и великолепието на празниците са били традиционните благопожелания за празниците: „Редакцията честитява Нова година на читателите на „Русенска поща“ и им пожелава щастие и напредък.“; „Дирекцията и артистите на Общинския театър честитят Нова година на всички посетители“.
Особено симпатични са и посланията, отправени от страниците на Русенска поща – лични и колективни. Ето: „Граждани, по случай Коледните праздници, необходимо е да посетите общинските топли бани“. Или желанието на русенче да чете книжки: „Мила бабо, Много обичам да чета книги, пък мама не винаги ми дава пари да си купувам. Моля ти се, бабо, за Коледа и Сурваки да ми купиш от книжарницата на Симеон Симеонов някоя от книгите с приказки, написани от Ран босилек или Николай Райнов. Много са хубави и смешни. Много ще ти благодаря! Целувам ти ръка! Любчо“.
"Русенска поща" започва да се издава на 8 декември 1921 г. от Тодор Петров, Владимир Биков и Натю Стайчев. Вестникът е посрещнат изключително добре от русенската общественост.