Русе почете 100-годишнината от рождението на Никола Боздуганов
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 10
Стартира подписка за поставяне на паметна плоча на улица "Александровска"
100 години от рождението на Никола Боздуганов отбелязаха в Русе.
Културни и обществени дейци, музиканти, журналисти и близки на изтъкнатия русенски творец Никола Боздуганов се събраха на 30 октомври 2024 година в синята читалня на Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе, за да почетат 100-годишнината от неговото рождение.
Богата програма в памет на именития русенец
Паметната вечер, организирана по инициатива на Крум Гергицов и Живодар Душков, представи многостранната личност на Боздуганов чрез музика, филм, поезия и спомени за неговия жизнен, професионален и творчески път.
Специалистите от Държавен архив - Русе, чрез презентация представена от Толя Чорбаджиева, запознаха присъстващите с документи, писма и снимки на твореца, съхранявани в институцията.
Библиограф-експертът Валерия Йорданова разказа за колекцията ценни стари книги и лично творчество, дарена на русенската библиотека от близките на автора след неговата кончина през 2006 година.
Изкуство и спомени
Актрисата Надя Банчева изпълни стихове на Боздуганов, а публиката чу и песента "Нула часа – понеделник" по негов текст и музика на Вили Казасян, изпълнена от Борис Годжунов.
В програмата бе включена и прожекция на част от филм-интервю за Българска национална телевизия, създаден от Александър Недков. Спомени и рецензии споделиха Йордан Палежев, Йордан Йорданов и Аделаида Якимова.
Инициатива за паметна плоча
В края на събитието бе стартирана подписка за поставяне на паметна плоча на улица "Александровска" 62, където Никола Боздуганов е роден на 31 октомври 1924 година и е живял до своята кончина на 22 октомври 2006 година. Всички присъстващи на паметната вечер подкрепиха инициативата с подписите си.
Желаещите да се включат в подписката могат да я намерят в Регионална библиотека "Любен Каравелов".
Докладвай този коментар за нередност
×До 8: Това,че е живал там не означава,че не му е била отнета.На партера първоначално са били разположени 6 магазина, а над тях са били апартамента на собствениците. Фамилия Боздуганови са притежавали конячена фабрика и са търгували със спиртни напитки. През 1948 г. всичко им го национализират. Цялата къща беше раздадена на пристигнали хора от селата,които плащаха наем на Жилфонд. Всичките стари мебели ги разграбиха.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Е, да споменем и другата му страст - хубавите жени. Обичаше ги, Бог да го прости! Нищо не го зареждаше така с енергия както тяхната компания.
Докладвай този коментар за нередност
×Не го познавам: Роден в къщата през 1924 година, живял в нея до смърта си през 2006 година, бах тая репресия. На някой хорица им вземаха редосеялките и кравите по селата, но този "отявлен антикомунист" си кютал спокойно. Абе хора, хайде малко по-сериозно!
Докладвай този коментар за нередност
×222: То е ясно ,че не е обичал комунягите,ама хем не го пускали в чужбина ,хем обикалял по екзотични дестинации.Хайде сега ,тези приказки ги разправяйте на родените след 1980,че може и да ви повярват. Ние ,дето сме расли преди това помним как бешел Като едни познати ,дето не им позволили да учат висше ,защото комунягите ги гонели , пък те бащите им по това време си бяха на върхови позиции в социалистическите предприятия.
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат : Боздуганов никога не е бил жестоко репресиран,не се връзвайте на олигофрена писал коментари 1 и 4