Русе е сред градовете с най-скъпата вода

5
Новогодишно поскъпване на водата очаква жителите на града
Новогодишно поскъпване на водата очаква жителите на града

Новогодишно поскъпване на водата очаква жителите на града

Над 5 лева за кубик поскъпва водата в Русе от първи януари следващата година. От КЕВР посочват, че социалната поносимост на цените на ВиК услугите в област Русе е 6,05 лв., изчислена съгласно данни от НСИ за средномесечен паричен доход на лице от домакинство за миналата година в размер на 678 лева.

Новогодишното поскъпване на водата в 37 града средно с 15% се оказа високо, защото сега отразява направени инвестиции. Рекордьори във вдигането са Берковица с 80% и Сливен с 40,7%, предава bTV Бизнес новините.

От Комисията за енергийно и водно регулиране обясниха високите проценти на поскъпване с това, че през миналата година цените на част от водните дружества не са били актуализирани заради неизпълнение на инвестиционната програма. Ако тарифите на дружеството в Берковица са били променени приз 2023 г., сега увеличението е щяло да бъде с 9%.

Според изчисленията на КЕВР за 8 дружества се предвижда поскъпване с под 10%. Те са в Кюстендил, Шумен, Перник, София-област, Силистра, Стара Загора, Варна и Плевен, пише "24 часа". За 6 дружества планираното увеличение е с над 20% спрямо действащите цени - в Сливен, Видин, Габрово, Враца, Хасково и Ловеч.

По-фрапиращи обаче са цените, въпреки по-ниския процент на увеличение, в 10 града. В Разград водата ще струва 6,08 лв. за кубик и тя е най-високата в цялата страна. В Силистра, Русе, Варна, Шумен, Смолян, Търговище, Стара Загора, Хасково минава 5 лв. на кубик.

В 11 града е между 4 и 5 лв. И това е най-масовият диапазон на цените.

Във Велико Търново например, където водоснабдяването е гравитачно, цената е по-висока от тази на Добрич, където се добива с помпи, 4,38 лв. е за количествата от язовир “Йовковци” за Велико Търново при 4,35 лв. на кубик в Добрич.

От комисията обясняват, че правят служебно годишно определяне на цените. То е с натрупаната инфлация, както и с предвиденото 15% увеличение на заплатите във ВиК дружествата според споразумението между водния холдинг, МРРБ и синдикатите.

За първи път тази година освен инфлация и увеличение на заплати в цените се прилага и коефициент, в който се калкулира поскъпването на електроенергията. От разхода за ток на едно ВиК дружество се приспада помощта, която се плаща от държавата.

В актуализирането на цените не е включено двойното поскъпване на строителните материали, защото законът не го позволява, коментираха още от комисията.

Всяка от ВиК компаниите е внасяла бизнес план за регулаторния период 2022-2026 г. в различни месеци, някои планове дори не са одобрени. Инфлацията се начислява от периода, в който КЕВР е одобрил цената за първата година.

“Софийска вода” например липсва в доклада за увеличение от 1 януари. Причината е в това, че дружеството, което държи концесията в София, е внесло своя бизнес план през ноември и той още не е одобрен от комисията. Така че цената на водата в София ще остане непроменена до приемането му.

От КЕВР поясниха, че забавянето е свързано с удължаване на концесията на френската компания “Веолия” за София до февруари 2034 г., по договор тя изтичаше през 2025-а. За София цената на водата е от 30 декември 2020 г. и е 2,94 лв. за кубик с ДДС. В бизнес плана, който се коментираше в медиите през септември след приемането му от Столичния общински съвет, се предвижда увеличение с 22,5%, или 3,60 лева за куб. м. Това обаче няма да стане от 1 януари.

По повод на това, че цената на водата е различна в цялата страна и има огромни разлики - от 3 до 6 лв. на кубик, от регулатора отговарят че в разходите се включват и способите, по които тя се добива. А използването на помпи оскъпява водата заради големите разходи за ток.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    17
    Въпрос
    Абе тоя Ники Братованов адвокатчето ли е?
  • 6
    16
    до 15
    А не е ли по-важно всички в Бг да имат течаща вода и да могат да си я позволят? Да ти минава през русата главица, че някой ни дои с тези цени? Уф, аман от дебили в тази територия, която така и не се превърна в ДЪРЖАВА!
  • 0
    15
    Между другото
    В някои страни от Близкия изток и по далечния пият вода от морето след пречистване. Водата е стратегическо богатство на една държава, може би най-важното защото без нея няма никакъв живот , дори хлебарки . Важното е че я имаме в България.
  • 11
    14
    daskal
    Сметките на ВиК излизат. След ремонта се очаква драстично да намалеят загубите на вода, които са били към 60-70%, нали? Значи стойността на водата намалява! Вместо обаче да поевтинее за нас, тя поскъпва. Схващате, нали? Двоен джакпот за ВиК! Към тази радост може да добавим и осакатените улици и тротоари, по които трошим колите и краката си. Та... Каква ни е далаверата от "водния цикъл", че нещо не ми е ясно?!
  • 18
    13
    BA
    Това, ако е да е държава...вече и вода няма да могат да пият хората, нито да се къпят. 5 лв. за куб. м., че България НЕ Е Сахара, тук има целогодишно пълноводни реки, валежи...Не сгтига, че блокираха града за 2 години, ракопаха на всякъде, а сега за награда, че ги търпяхме ни вдигат цената на водата.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари