Румен Радев покани китайски инвеститори в инфраструктурните проекти в България
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Президентът Румен Радев смята, че с участието на китайски инвеститори инфраструктурните проекти, които трябва да се изградят в България, ще се осъществят по-бързо.
Той участва в сесия на Световния икономически форум, който се провежда в китайския град Далиен, съобщи пресслужбата му
Трябва да се борим стратегическото място на България като врата на Азия към Европа да се оползотвори възможно най-бързо и най-добре, посочил Радев. Според него доверието между България и Китай може да се материализира в интерес на гражданите и бизнеса чрез проектите на инициативата "Един пояс, един път" и многостранното партньорство в рамките на инициативата "17+1".
Държавният глава отново открои добрите примери в българо-китайските икономически отношения и взаимния интерес от тяхното последващо развитие. Най-големият туристически оператор в Китай използва софтуер, произведен от българска компания, посочил той.
В сесията "Диалог между китайските държавни предприятия и българската власт" са участвали ръководителите на водещи китайски корпорации в областта на инвестициите и иновациите, информационните технологии и комуникациите, енергетиката, корабоплаването, машиностроенето, химическата промишленост, науката и други, които проявили интерес към осъществяването на съвместни проекти с представители на българския бизнес.
По-рано през деня българският президент се срещна със Сю Цин, губернатор на провинция Хъбей. Провинцията е с население от 75 млн. души и с БВП от 500 млрд. долара за 2018 г., като е сред водещите фармацевтични производители в Китай, на машини, стомана, както и на енергия от възобновяеми енергийни източници. По думите на държавния глава със стратегическото си разположение България има потенциал да се утвърди като един от най-перспективните маршрути в рамките на инициативата "Един пояс, един път". Това създава много възможности за инвеститори в областта на енергетиката и транспортната инфраструктура, а достъпът до българските пристанища на Черно море и река Дунав, както и до всякакъв транспорт, превръща страната ни в естествен логистичен център за пренос на стоки към общия европейски пазар.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...