Румен Кънчев: Трябва да следим армията под лупа за какво харчи пари
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Експерти: Българската армия се нуждае от модернизация, а не от увеличаване на числеността
Геополитическата обстановка в света налага спешни реформи в българските въоръжени сили, но според военни експерти проблемът не е в числеността, а в качеството на подготовката и модернизацията на техниката. Това стана ясно от изказвания на бившия заместник-министър на отбраната професор Румен Кънчев и съпредседателя на Атлантическия съвет в България доцент Момчил Дойчев в предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS.
„Нещата в Българската армия не са чак толкова лоши. Закъсня превъоръжаването на Българската армия и това намали военните способности", коментира професор Румен Кънчев. Той изрази увереност, че с пристигането на първия изтребител F-16 страната ни ще направи важна крачка към модернизацията на военновъздушните сили.
Експертът опроверга твърденията за критичен недокомплект в армията, като подчерта, че по численост българските въоръжени сили превъзхождат армиите на редица държави от НАТО със сходна територия и население.
„Ако направим сравнителен анализ на армиите от НАТО, които имат приблизително еднаква територия и население с България, виждам, че ние имаме по-голяма армия по численост. Имаме по-голяма армия от Норвегия, Финландия, Швеция", посочи Кънчев.
Предизвикателства пред модернизацията
Според бившия заместник-министър в следващите години предстоят сериозни предизвикателства, свързани с усвояването на новата техника и необходимостта от висококвалифициран персонал.
„На Българската армия ѝ предстоят тежки задачи, защото до 2032 година трябва да усвои цяла ескадрила F-16, трябва да усвои двата нови кораба и да усвои работата с бойната машина на пехотата. Трябва да готвим високопрофесионален състав в армията", заяви Кънчев. Той подчерта, че е необходим по-стриктен контрол върху разходването на финансовите средства.
Експертът се противопостави на идеята за връщане на наборната служба, като изтъкна, че в условията на високотехнологична съвременна армия е по-удачно да се залага на професионални военни.
Нужда от дълбоки реформи
Съпредседателят на Атлантическия съвет в България доцент Момчил Дойчев се фокусира върху необходимостта от реформи в командния състав и управленските структури на армията.
„Недокомплектът е много тежък проблем. Той е свързан с липсата на реформи. Липсата им е продукт на дълга съпротива, на които все още им кънтят в гласите сърпове и чукове. Не може Българската армия, която е в НАТО, да има такива офицери. Нуждаем се от офицери, каквито бяха в Царската армия", коментира Дойчев.
Според него професионализацията на армията е била извършена прибързано и без достатъчно обмисляне. Той подчерта, че основният проблем е в управлението, а не в редовия състав.
„Колкото и пари да се вложат, ако няма реформите, които да превърнат Българската армия в професионална, ние нищо няма да постигнем. Първо трябва да бъдат реформите", категоричен бе доцент Дойчев.
Вместо връщане на задължителната военна служба, експертът предлага въвеждане на краткосрочно първоначално военно обучение за всички младежи след завършване на средно образование.
„Професионализацията на армията няма алтернатива. По-скоро виждам подобряването на възможностите на обучението след завършване на средно образувание на всички младежи и девойки. Под формата на първоначално военно обучение, което да бъде 2 месеца", поясни Дойчев, като допълни, че модерната война е предимно електронна и младите хора трябва да бъдат привлечени по съвременен начин.