Румъния ще решава дали да строи малка атомна централа на 140 километра от Русе

4
Предложеното място е в централния румънски град Дойчещ в окръг Дъмбовица, Южна Румъния - на около 140 км от Русе
Предложеното място е в централния румънски град Дойчещ в окръг Дъмбовица, Южна Румъния - на около 140 км от Русе Снимка: Facebook профил на Nuclearelectrica

Предложеното място е в централния румънски град Дойчещ в окръг Дъмбовица, Южна Румъния - на около 140 км от Русе

През следващата година се очаква Румъния да вземе предварително инвестиционно решение дали да изгради малка модулна реакторна централа и да се превърне в първата европейска държава, използваща технологията, пише Reuters, цитирана от Money.bg.

Държавният производител на ядрена енергия Nuclearelectrica заяви през 2021 г., че ще си партнира с американската фирма NuScale Power за изграждането на малки модулни реактори (ММР) до 2029 г. като част от усилията за използване на източници на енергия с ниски емисии.

Посланикът на САЩ в Румъния Катлийн Ан Кавач каза, че румънският проект може да се възползва от финансова подкрепа на САЩ в размер на 4 милиарда долара.

Румъния има за цел да намали своите въглеродни емисии, за да изпълни целите на ЕС и да засили енергийната сигурност, което се оказа по-неотложен проблем след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Технологията на NuScale вече беше сертифицирана миналата година от регулатора на ядрената енергия на САЩ, първото подобно одобрение в Съединените щати.

"Имаме шанса да бъдем първите или сред първите", каза министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдуя в понеделник, след като обиколи предложеното място за новата централа в централния румънски град Дойчещв, окръг Дъмбовица, Южна Румъния - на около 140 км от Русе, с представители на компанията и САЩ, включително американския посланик Кавалец.

NuScale има за цел да изгради заводи в Румъния и Полша, въпреки че прекрати своя ММР проект в американския щат Юта в края на миналата година, тъй като се сблъска с проблеми с разходите.

Бурдуджа каза, че румънският проект е много по-рентабилен от търговска гледна точка и може да бъде до една трета по-евтин от проекта в Юта.

"Този визионерски проект има подкрепата на най-високите нива на правителството на Съединените щати, както политически, така и финансово", каза Кавалец.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    8
    до 6
    Пробвай се да ползваш интернет за информация, 1978 година е бил референдума, през 1969 още не е била направена и първата копка.
  • 1
    7
    Балканеца
    Няма такова нещо като възобновяеми източници на енергия. Енергията се получава по 2 начина: 1-Произвежда се чрез Тецове, АЕЦ-и, или 2- получава се от фотоволтаици, ветропаркове, вецове. Но тези от 2, да ги наричате възобновяеми и зелени е обикновена манипълация и лъжа, защото нито за възобновяеми, още по- малко пък зелени. Тези методи просто трансформират енергията от вятър/вода/слънце в електрическа такава и я дават на хората, за сметка на природата. Тоест, благотворния ефект върху земята, птиците, рибите се губи. Който не вярва, да отиде в каойто и да е ветро парк в България и да пита местните хора какво е било разнообразието от птици в района и как се е променило с появата на ветропарка. Отделно, че тези мощности имат експлоатационен срок и над 95% от тях НЕ ПОДЛЕЖАТ на рециклиране, тоест просто някъде ги заравят. Да не говорим колко елементи са нужни за производството им и колко "зелен" е процеса на добиването им. По- зелена и щадяща енергия от ядрената няма и скоро не се очертава да има.
  • 1
    6
    mischi
    Австрийската АЕЦ Цветендорф е от 1969 г. и никога не е работила. Всички са наясно, че за една толкова малка държава опасността е много голяма. българия има почти същата територия. А Австрия протестира срещу разширяването на Темелин.
  • 2
    5
    до 4
    Не в Чехия, а в Австрия има ядрена централа, построена и готова, но не е пусната в действие защото австрийците по това време са имали същото зелено мислене като теб. А централата в Дуковани не само, че не е спирала, но е взето решение за разширението и с нови блокове. Ако имаше поне малка представа от енергетиката, то щях да ти обясня защо АЕЦ е единствената алтернатива да имаме чиста енергия. Иначе за България е по-страшна румънската АЕЦ в Черна вода, защото е практически от чернобилски тип ( КАНДУ технология). Иначе по статията. Въпросната американска фирма ПРОЕКТИРА, но не ПРОИЗВЕЖДА реактори, блокове, модули и каквото там се сетите. Най-мощният и модул е 50 Мега вата мощност, което е нищо. Засега всичко е на чертожните маси.
  • 1
    4
    mischi
    Бързо се забрави за Фукушима! Възобновяеми източници са решението! Не безопасни и безплатно електричество! Стига с тази пропаганда! Преди години Чехия е построила АЕЦ близо до австрийската граница, Австрия се е почувствала застрашена и е протестирала, вследствие на което Чехия не е получила разрешение да въведе централата в действие. И до ден днешен. Така се действа, г-да русенски политици!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари