Росица Матева: Възможни са манипулации с машините за гласуване
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 1
Никой не задава въпросът къде се намира флаш паметта, на която е записана цялата процедура, каза говорителят на ЦИК
„По-всичко личи, че ще гласуваме с машини на балотажа в неделя. Процедурата за удостоверение е протекла по правилата. Институциите свършиха своята работа в кратко време“.
Това каза в предаването „Тази сутрин“ по bTV зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.
„ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и „Има такъв народ“ бяха по време на довереното изграждане. То се прави в Министерството на електронното управление, но процедурата е възложена от ЦИК. При нея софтуерът се заключва. Днес следобед машините трябва да с готови и да тръгнат към секциите“, уточни тя.
„В четвъртък след 20:00 часа на председателя на ЦИК са връчени документи от ДАНС, в които е съобщено, че другите адресати са президентът, председателят на Народното събрание и министър-председателят. Председателят на ЦИК Камелия Нейкова е говорила с трите институции. На следващия ден бяхме запознати със справката на ДАНС и информацията в нея е смущаваща. Не е сниман хеш код, както се твърди, защото този хеш код е публичен. Той се публикува в решението на трите институции“, обясни Матева.
Тя е категорична, че Централната избирателна комисия не е била част от „активно мероприятие“.
„Твърдението на политици, че информацията в справката на ДАНС не е вярна, не се опровергани. До момента няма данни, че написаното в справката не е било извършено. Последствията са сериозни. Най-сериозното е свързано с доверието в машинното гласуване. Възможни са манипулации. Не говорим за сниманото. Никой не задава въпросът къде се намира флаш паметта, на която е записана цялата процедура“, подчерта Матева.
Според нея действията на зам.-министъра на електронното управление са извършени извън процедурата на ЦИК и не са били описани никъде.
„Софтуерът, с който ние гласуваме, е засегнат. Направено е второ доверено изграждане, извън процедурата на ЦИК. Най-големият риск е да се инсталира този софтуер на машините. Флашката, която ЦИК е дала на „Сиела“ е от довереното изграждане на 20 октомври. Флашката на зам.-министъра е от 25 октомври. Въпросът е защо се прави и къде е флашката“, посочи тя, но не коментира дали софтуерът е бил инсталиран пред 25 октомври.
„Възможно е да се използва неправомерно този софтуер. Има сериозен риск. Не мога да коментирам директора на „Сиела“. Говорим за фактите, които ЦИК обсъди. Имаше сериозен проблем с действията около софтуера, телефона и флашката. Преди зам.-министърът да предаде цялата информация на ДАНС, предадена ли е другаде“, посочи тя.
„Министърът на електронното управление каза пред председателя на Народното събрание, пред вицепремиер и пред шестима членове на ЦИК, че няма да подпише решение за удостоверяване на машините, тъй като приема процедурата за опорочена. Той заяви, че в момента, в който е разбрал за справката на ДАНС, е извикал зам.-министъра и той е потвърдил действията. Имаше разговори, които не касаеха справката и изборния процес. ЦИК спазва закона и приема своите решения в рамките на своите правомощия“, подчерта Росица Матева.
„Истината е, че невалидните бюлетини са малко по-малко спрямо 2019 година. Проблемът е комплексен. Получавахме сигнали, че са дават указания на членове на СИК да не поставят втори печат на бюлетините. Давани са указания при избора на общински съветници да се поставя знак само в кръгчето с преференция, което прави изборът недействителен (тъй като не е отбелязан номер на кандидатска листа – бел. ред.). Избирателите неясно защо, когато се гласува на местни избори с няколко вида бюлетини, допускат грешки. Бюлетината, с която се гласува за общински съветници, е същата, като тази за народни представители“, каза още тя.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Тази гнусна мърла, както и всички палячовци от ЦИрК трябва незабавно да подадат оставки! Кумуняро-герберастки антибългарски боклуци!!! ВЕДНАГА!!!