Роман Василев: Мит е огромното влияние на Пеевски и Петьо Еврото в съдебна система
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Бившият зам.-градски прокурор на София разкрива истини за влиянието върху правосъдието
Твърденията за огромното влияние на Делян Пеевски и Петьо Петров-Еврото върху цялата съдебна система са по-скоро митове, смята бившият заместник градски прокурор на София Роман Василев. В предаването "РадиоТочка" Василев, който сега работи като мениджър в строителна фирма, постави под въпрос разпространените представи за контрола върху магистратите.
"Много неща се изказаха за кого ли не. Нека някой да каже дали някакъв си Петров ще може да влияе върху цялата система. Ама това са много хора," категоричен е бившият прокурор.
Той обяснява, че съдебната система включва множество независими магистрати, които не биха се поддали лесно на натиск. Според Василев, дори ръководителите в системата не могат да свършат цялата работа сами, а трябва да я разпределят на подчинените си, което разширява кръга от хора и прави тоталния контрол невъзможен.
"И съвсем нормален прокурор или съдия ще го викне началникът, но ще каже: 'Гледай си работата, като искаш, вземи делото и си го решаваш ти'. И ще направи това, защото той е независим и не му пука," твърди Василев.
Влияние чрез облаги и натиск
Същевременно, бившият зам.-градски прокурор признава: "Може би има на определени места определено влияние с определени придобивки, с определени облаги". Той допълва, че макар да е имало опити за натиск от различни страни, те рядко са постигали желания ефект.
"Нито един ръководител не може да излезе и да каже, че не е имало натиск. Да, имало е обаждания, стигало се е до множество разговори, но в моя опит много малка част са могли да минат," споделя Василев.
Интересен е и коментарът му относно отношенията с политическия елит: "Ходил съм при Бойко Борисов, защото му оперираха крака и не можеше да ходи в Министерския съвет, но не съм му докладвал. Там коментирахме съвсем различни неща."
Зависимости в системата
Запитан дали с пари или компромати се създават най-големите зависимости в съдебната система, Роман Василев отговаря с контравъпрос: "Как се вербуват агенти?"
"На патриотична основа никой не иска, може би, само 1%, но на основа на компромати и пари има доста вербувани. Но компроматът е лош пример, защото един човек го вкарваш на компроматна основа и това го прави много голям враг," обяснява той.
Василев определя прокуратурата като репресивен орган: "Трябва да се даде възможност този репресивен меч да се стоварва на всяка глава."
Дела срещу влиятелни лица
Бившият зам.-градски прокурор разкрива, че са водени производства срещу "много влиятелни хора, които няма да станат ясни, защото не сме стигнали до доказателство".
"Най-лесно е някакво СРС да се появи или да излезе някакъв рапорт или разпит. Което какво дава? Пет минути слава в ефир," посочва Василев и обяснява, че много разследвания не достигат до внасяне в съда поради невъзможност да бъдат събрани достатъчно доказателства.
За оттеглянето си от прокуратурата
Запитан за причините да напусне градската прокуратура, Роман Василев откровено споделя: "След като Роман Василев се оказа универсалният сапун и прецених, че минусите са много повече от плюсовете, реших, че аз нямам място там. Много се миеха с мен."
Той признава и своя грешка при ареста на Николай Цонев: "При ареста на Николай Цонев допуснах грешка, че при реализацията бяха пратени едни абсолютни некадърници. Не ми е работа да знам, че някой е там, за да снима и да си прави архив в МВР." Василев споделя, че впоследствие се е извинил на Цонев.