Рой Хил: Българите във Великобритания с по-високи такси за университетите и по-малко социални помощи
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Великобритания със сигурност няма да е същата за българите от 1 януари. Най-сериозно ще бъдат засегнати сънародниците ни, които искат да работят и учат в Обединеното кралство
Някои промени ще са кардинални, коментира за ДЕБАТИ.БГ журналистът и преводач Рой Хил, който от години следи процесите във Великобритания.
„Ще се изисква допълнителна документация, издаване на визи и разрешителни за работа. Но може би най-важно е да се каже, че излизането от ЕС не е задължително да означава цялостно затваряне на границите за чужденци. Голяма част от желаещите да работят и учат там ще имат тази възможност, но след 1 януари 2021 вече има вероятност да им бъде отказан достъп. Това е вид защитен механизъм срещу тези чужденци, които премествайки се във Великобритания имат цел да се възползват от системата за социално подпомагане. Тази практика до голяма степен ще бъде прекратена след Брекзит.“
За студентите основната промяна ще бъде по-големия размер на таксите в университетите, тъй като вече те ще бъдат считани за пристигащи от трети страни.
На представителите на българския бизнес, които искат да продължат да работят на Острова и след 1 януари също ще им се наложи да се съобразяват с новите изисквания.
„Към момента все още се работи по финализирането на промените, като се очаква разпоредбите да са различни за отделните сектори на икономиката. Ще са нужни и допълнителни сертификати, като например EORI номер. Едно е ясно, за българските бизнеси, както за всички бизнеси в ЕС, предстои дълъг период на адаптация, като това несъмнено ще им се отрази по негативен начин.“
Самата Великобритания също се оказа в тежка ситуация, като много сектори на икономиката със сигурност ще понасят негативите от развода с Европейския съюз години наред.
„Фактите говорят сами за себе си, от обявяването на резултатите от референдума Лондон е загубил повече пари, от всичките си вноски към ЕС от присъединяването си към него през 1973 г. Икономиката на страната се срина, статутът на Лондон като финансов център се разклати, деликатната ситуация в Северна Ирландия е поставена на карта, както и вече изключително вероятното отделяне на Шотландия от Обединеното Кралство“, обясни Рой Хил.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...