Родното МВР е трагично и изостанало
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 2
От доста време се наблюдава определено напрежение сред служителите на МВР. Хората се притесняват за пенсионирането си, за статута си, за защитата на правата им по време и по повод изпълнението на служебните им задължения (защото най-лесно у нас е да осъдиш или накажеш полицай с ключовото обвинение "превишаване на правата") и прочие, и прочие…
Но има и нещо също така важно в работата на всяка една правозащитна структура навсякъде по света, че и у нас – нейната материално-техническа обезпеченост.
Пореден пример за техническата изостаналост е последният трагичен случай с убийството на 16-годишния Георги в Борисовата градина. Полицията разпространи запис на бягащ човек, чийто образ се вижда частично на заснет видеозапис от камери в близост до мястото на престъплението. Това директно означава, че родното МВР няма нито софтуер, а вероятно и хардуер, чрез който образи от видеозаписи да бъдат изрязвани, а в последствие наслагвани, сравнявани и идентифицирани чрез базата данни на полицията, а защо не и чрез популярните социални мрежи, където почти всеки български гражданин и особено от по-младото поколение има създаден профил. Подобно програма също така би могла да сравнява и образи, направени от художник по описание на потърпевши или чрез т.нар. фоторобот.
Бърза справка показва, че подобни непрофесионални програми за разпознаване се предлагат дори свободно в интернет и такива са програмата на Google за разпознаване на лица или пък програмата Recognizr шведската компания The Astonishing Tribe, която е съвместима с операционната система Andriod. Въпросът е обаче, че от гореописаният видеозапис полицейските специалисти не могат да извадят и обработят дори частично образа от кадър, който е очевидно и с лошо качество.
Всичко това може да се обобщи с две думи: техническа изостаналост. Да не говорим, че на много места още експертите-криминалисти ръчно и с лупа сравняват откритите на местопрестъплениията пръстови отпечатъци със наличните им в районното полицейско управление…
За по-сложни програми за възстановяване на детайли от лица и компютърни модели на черти на лица, скрити от текстилни маски дори да не говорим… Програми за транскрипт на звуци/говор в текст също няма. Със сигурност една от популярните безплатни програми за разговори в интернет Viber (Вайбър) не може да се контролира и не случайно родните "оперативно интересни лица" си говорят основно по Вайбър-а. Ако пък се наложи идентификация на телефонен номер или пък необходимост от разпечатка на разговорите му се започва движение на преписки и подписи от полицията към прокуратурата и обратно… И едва след това се отива при оператора, който може да даде необходимата информация, която често вече не е актуална и съответно ненужна. И всичко това заради защитата на личните данни на гражданите, да няма злоупотреби, да е в съответствие с буквата на закона… И за да избегнат цялата тази бюрокрация и да се свършат работата на време десетки добросъвестни служители на МВР използват личните си контакти за служебни цели… Тъжно…
А ако слезем още по-надолу по стълбицата стигаме да абсурди, невъзможни в нито една нормална страна, а още по-малко в страна-членка на ЕС. Нито един оперативен работник няма възможност да използва служебния си телефон, за да набере мобилен номер! И полицаите използват личните си мобилни телефони, които си плащат от джоба с и без това смешните си заплати. А така реално и се разкриват на лицата от криминалния контингент, които също си имат връзки при операторите… Купуват си хартия за служебните принтери, консумативи за тях, а да не говорим, че компютрите им са от края на 90-те години на миналия век… За части за служебните автомобили, ремонти им, лимити за бензин, гуми, униформи и пр. хич и да не става въпрос.
Неотдавна, още при предишния мандат на премиера Борисов нашироко беше тиражирана информацията, че МВР се е сдобило с нов суперкомпютър. Къде ли е тази свръхестествена машина? Сигурно събира прах в някой склад или пък чиновник от Вътрешното министерство я "обгрижва", разглеждайки профилите от "Фейсбук". И последно – защо една частна фирма откри ДНК-следи от нашумелият убиец Герман Костин върху кърпата, с която беше завито убитото дете от куфара в Пасарел, а тази работа не успя да свърши НИКК?
От където и да го погледнеш е трагично и изостанало. И за това вина носят всички правителства – от началото на демокрацията, та до наши дни. И всеки си измива ръцете с предходния му.
***
Анализът на трагичната ситуация в родното МВР е написан специално за БГНЕС от висш служител на МВР, чиято самоличност агенцията няма да разкрие от съображения за сигурност.
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
Уникален дървен мост ще краси езерото в Лесопарка
70 непридружени деца намериха подслон в русенския кризисен...
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...