Роботизирана ръка подпомага учените в Русенския университет
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 4

Иновативната система ще се използва за създаване на 3D-модели с цел намаляване на емисиите в транспорта
Модерна роботизирана ръка с широк спектър от приложения вече помага на учените от Русенския университет при провеждането на техните научни изследвания. Високотехнологичната система е инсталирана в лабораторията по устойчива транспортна мобилност, която е една от седемте в Научно-изследователския комплекс на висшето училище. Комплексът е изграден по проект "Русенски изследователски университет" с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи за Българската телеграфна агенция професор Иван Белоев, ръководител на научната група по устойчива транспортна мобилност.
Основните цели на изследователската дейност са насочени към декарбонизацията, подобряване на ефективността в транспорта и повишаване на безопасността на движението. Роботизираната ръка предоставя изключителни възможности за научни изследвания в разнообразни области.
"Този тип системи са приложими във всяко едно автоматизирано производство и поточна линия. Те имат широк спектър от приложения - например за фрезоване, заваряване, автоматизирани процеси, складове. Биха могли да имат приложение и в медицината - в рехабилитацията на хора", обясни професор Белоев.
Приложение в различни сфери
Според учения, роботизираната система може да намери приложение и в спортната сфера. При интегриране на подходящи сензори, специализирана апаратура и правилно програмиране, тя би могла да подпомогне тренировъчния процес на спортисти от различни дисциплини.
"В случая ние ще използваме роботизираната платформа за фрезоване, за изработване на 3D-модели на аеродинамични части за автомобилите с цел подобряване на тяхната ефективност и намаляване на емисиите", добави професор Белоев.
Сложен процес на подготовка
Ученият обясни, че преди стартирането на всяка операция с роботизираната ръка е необходима сериозна подготовка. Тя включва няколко важни етапа - проектиране на триизмерен модел, интегрирането му в програмата на системата, прецизно изчисляване на кодове по координати и провеждане на симулация. Едва след тези предварителни стъпки идва ред на физическото пускане на робота в експлоатация.
Роботизираната система е част от мащабния проект за превръщането на Русенския университет в модерен изследователски център с фокус върху иновациите и устойчивото развитие в различни сфери, включително транспорта.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Боже прибери си вересѝите! Да изхарчиш една торба пари за такъв инструмент и да по използваш за CNC с което да режеш XPS и на всичкото отгоре без да осигуриш отвеждане на стърготините. Единственото нещо, което може да бие по тъпотия подобно „геройство“, е да го оправдаеш, че така ще рабодиш за декарбонизацията на транспорта. 🤦🏻♂️
Докладвай този коментар за нередност
×77: Алкохолното петно, вече и професор си играе с роботизирана ръка (измислена преди 20 години) и за това получава хиляди левове заплата!!! OMG!!!
Докладвай този коментар за нередност
×пуйет (не)пръдливец: Вярно казват колегите, №1 не забравяй хапченцата.
Докладвай този коментар за нередност
×фена на Путин: Научете го да лъска бастуни и да бърка с пръсти в задниците на нетрадиционно ориентираните и угнетени малцинства. Гаранция ще избиете рибата.