Революционно откритие за слънчевите изригвания
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ядра в слънчевата атмосфера се движат със скорост от 2600 километра в секунда
Международен екип от учени направи важно откритие, свързано със слънчевата активност.
Изследователи от пет водещи научни институции - Орегонския държавен университет в САЩ, Института за изследване на околната среда Bay Area, Парижката обсерватория, Астрономическия институт на Чешката академия на науките и Лабораторията за слънчеви и астрофизични науки на концерна "Локхийд Мартин" - идентифицираха необичаен феномен на Слънцето. Откритието е публикувано в престижното научно списание Nature Astronomy.
Революционни наблюдения с помощта на НАСА
Изследователският екип е използвал сателита IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) на НАСА за провеждане на наблюденията. Специализираната апаратура прави високочестотни изображения на слънчевата атмосфера на всеки две секунди, което позволява детайлно проследяване на процесите.
Безпрецедентни скорости в космическото пространство
Учените са регистрирали движение на малки ярки области, наречени ядра, които се придвижват със скорост до 2600 километра в секунда в слънчевата атмосфера. Тези ядра са локализирани в така наречените "референтни точки" - специфични области, където магнитните силови линии се събират, предизвиквайки интензивно освобождаване на енергия и топлина.
Слънчевите изригвания представляват мощни експлозии в атмосферата на звездата, които са свързани с процес на "плъзгащо" повторно свързване на магнитните полета. По време на тези изригвания линиите на магнитното поле се движат с висока скорост през атмосферата.
Подобни процеси на магнитно преструктуриране са наблюдавани и при други звезди, както и около астрофизични обекти като пулсари и черни дупки. Единствено при Слънцето обаче учените имат възможността да изследват този феномен с такава степен на детайлност.