Разгадаха мистерията на древноримския бетон
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
От Колизеума до съвременността - тайните на римските майстори
Учени разкриват тайната на двехилядолетната издръжливост на римските сгради.
Иновативна техника на "горещо смесване"
Учени от международен изследователски екип направиха революционно откритие относно издръжливостта на древноримската архитектура. Изследването разкрива, че не само използваните материали, но и специфичната техника на смесването им е допринесла за изключителната устойчивост на сградите от Римската империя.
Пуцоланов бетон - основата на римското строителство
Традиционно се е смятало, че тайната на издръжливостта на римските постройки се крие единствено в пуцолановия бетон - смес от вулканична пепел от находище край град Поцуоли и вар. При взаимодействието на тези компоненти с вода се получава изключително здрав строителен материал.
Революционно откритие в древната технология
През миналата година изследователите установяват наличието на малки бели варовикови частици в древния строителен материал. Тези компоненти, първоначално смятани за дефект от лошо смесване, всъщност са били целенасочено вложени в състава.
Самовъзстановяващи се свойства
При анализ на 2000-годишни проби от археологическия обект Привернум в Италия, учените установяват използването на негасена вар, която при смесване с вода се трансформира в гасена вар. Процесът на "горещо смесване" при високи температури води до формирането на варовикови късове, които придават на материала способности за самовъзстановяване, обяснява Science Alert.