Расте подкрепата за зелените сертификати като алтернатива на локдауна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
"Това е начинът, за да работим", смята Ричард Алибегов, който очаква до дни тестовете за влизане в заведенията да станат безплатни
Все повече хора и институции се обявяват в подкрепа на въвеждането на зелените сертификати за влизането в образователни, културни, развлекателни и спортни обекти.
Това е вторият вариант, който предложи в свой доклад главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Очаква се утре властите да обсъдят както това предложение, така и алтернативното, но и по-тежко - почти пълен локдаун, пише вестник Сега.
"Това е начинът, за да работим", заяви пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов. Според него пунктовете, които бяха създадени преди няколко дни пред заведенията у нас, работят доста бързо и без проблеми. "В тях има две медицински лица, които вземат проба. Тестват се и клиенти, и персонал. В момента един тест струва 10 лева. Разликата в цената му се плаща от заведенията и от Асоциацията", посочи той. По думите му" се очаква до края на седмицата бързите тестове за COVID-19 за влизане в заведенията да станат безплатни. "Очаква се изпълнение на поръчка от държавата", допълни още той.
"До тестването на клиенти с бързи тестове за COVID-19 се стигна, след като подобна стъпка беше въведена в останалата част на Европа. Там, до достигане на 80% на ваксинирани тези тестове бяха безплатни. От миналата седмица тестовете са платени. Беше изградена стройна система, която искаме да приложим и у нас", подчерта Алибегов.
По-рано през деня директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова определи като "много добро" предложението на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев достъпът до редица дейности и обекти с обществено предназначение да става чрез представяне на сертификат за ваксиниране, за преболедуване или за изследване с бърз антигенен тест или с PCR. "Изискването за COVID сертификат е като филтър на входа, така че донякъде да се осигури протекция. В изискването на зелен сертификат има и нещо много важно - да се намали предаването на вируса, защото, ако могат всички да влизат, тези места ще станат като развъдник за коронавируса. Целта е да се ограничи събирането между хората, поне събиране между потенциални носители на вируса", коментира тя пред БНР. По думите на проф. Христова е много важен контролът върху спазването на противоепидемичните мерки, затова смята да предложи на утрешното заседание на Експертния съвет към МЗ затягане на мерките.
"Ако Министерството на здравеопазването вземе решение за влизане в училищата със зелен сертификат, аз ще го подкрепя категорично", коментира през уикенда пред Нова тв и министърът на образованието проф. Николай Денков. "Знаете, че това е предложение на главния здравен инспектор Кунчев. Това решение е в компетенциите на Министерството на здравеопазването", каза той. "Няма да издам нареждане за задължителна имунизация нa учителите срещу COVID-19. Решението за България включва убеждаване на учителите, че ваксинацията им е в тяхна полза, за да запазят живота и здравето си", категоричен бе той.
От доклада на Кунчев обаче става ясно, че той дава акцент по-скоро на първия вариант - въвеждането на редица ограничения в капацитета на заведенията, прекратяването на определени дейности, дори затваряне на училища при определени условия и др. От думите му се разбира, че според него зеленият сертификат - за преболедуване, за изследване или за ваксиниране - трудно ще проработи в България при ниския дял на ваксинация, слабия контрол и многото хора с недоказано преболедуване.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...