Расте броят на страдащите от алергии българи

0
Все повече деца започват да се раждат с алергии
Все повече деца започват да се раждат с алергии Видео: BULGARIA ON AIR

СЗО прогнозира, че през 2025 година 50% от населението ще страда от заболяването, подчерта акад. Богдан Петрунов

Алергиите са на 4-то място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема. През последните 20 години честотата им се е удвоила, отчитат експертите. Какви са причините и как да се предпазим?

Според водещия специалист в областта на имунологията - акак. Богдан Петрунов, през 2025 г. се предвижда 50% от населението на света да страда от алергични реакции.

"Алергичните заболявания представляват колосален социален и финансов проблем. Основните причинители на алергиите са две - като за начало те се предават по генетичен път - нещо, което не може да избегнем. Вторият основен виновник е замърсената околна среда - радиационен фон и мръсен въздух", уточни в студиото на "България сутрин" акад. Петрунов, предаде Bulgaria ON AIR.

По думите му алергиите са имунни заболявания, срещу които тялото ни няма как се бори по естествен път.

"Няма съмнение, че замърсяването на околната среда и особено т. нар. малки прахови частици са много сериозен фактор. Където е по-мръсно, има повече алергии. Това се отнася и за България. Все повече децата започват да се раждат с алергии", категоричен е специалистът .

Академикът отбеляза, че родителите трудно забелязват симптомите на алергията - силен сърбеж, неспокойство, постоянен плач, а първият признак е атопичният дерматит.

"Родителите трябва да следят за т. нар. алергичен марш. Трябва да бъде заведено на специалист, диагностицирано и качествено лекувано. Абсолютно всичко може да бъде алерген. Целият материален свят може да бъде алерген за нас - хората", допълни Петрунов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари