Ръководителят на Представителството на ЕК донесе информационни материали на украинците в Русе
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Представена е и детайлна информация относно необходимите следващи стъпки, като какви административни процедури трябва да се предприемат, така че да се гарантират правото на образование, здравни и социални услуги, а също и на труд
Създадената организация на предварителния приемателен пункт на ГКПП „Дунав мост“ при Русе спестява време и позволява бързото и лесното регистриране на бягащите от войната в Украйна, потвърди днес изпълняващият длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България Цветан Кюланов. Той се запозна на място с реда, по който пристигналите хора се обслужват и се информират за по-нататъшния престои в България или транзитното преминаване на страната ни.
По-късно Цветан Кюланов заедно с областния управител Анатоли Станев и заместник-кмета по хуманитарни дейности на Община Русе Енчо Енчев посрещнаха влака от Букурещ на Централната жп гара, с който традиционно пристигат не малка част от мигрантите в страната. От думите на Цветан Кюланов стана ясно, че има много добра координация между държавната и места власт от една страна и доброволците от друга, чиято крайна цел е да бъдат подпомогнати нуждаещите се от закрила хора.
„Ние сме тук днес първо да изкажем благодарност на всички тези хора, с които се срещнахме в Русе и във всички останали градове в България, които денонощно помагат и показват, че европейската солидарност не е само получаване, а и даване на хората в нужда, хората, които бягат от война, украинците, които също са европейци и трябва да се чувстват така в България, както и в другите европейски държави“, каза още Цветан Кюланов.
Той донесе и информационни материали на украински език, в които подробно е описано значението на регистрацията в България. „Те трябва да имат документ, който им гарантира всички тези права както в България, така и в останалите европейски държави, за да няма дезинформация и риск от това те да мислят, че с тази регистрация ще има някакъв риск да се случи нещо лошо. Европейската комисия иска да помага – тя не е тук да проверява или контролира“, допълни още Кюланов. Той уточни, че вече са публикувани и конкретни насоки затова как да се реагира в различни специфични случаи – като такива, при които деца идват сами или пък пристигат хора без документи. В информационните материали са разяснени и тълкувания на някои правни текстове и закони.
Представена е и детайлна информация относно необходимите следващи стъпки, като какви административни процедури трябва да се предприемат, така че да се гарантират правото на образование, здравни и социални услуги, а също и на труд. Посланието към всички украински граждани е да се регистрират, защото това им гарантира правата, които те вече са получили, но които документално ще им необходимо да представят в съответните институции.
В рамките на посещението си изпълняващият длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България Цветан Кюланов разговаря и с настанени украински семейства. Срещи е имал и с по-голямата част от доброволците.