Путин тества дали може да свали Меркел
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Русия се опитва да свали от власт германския канцлер Ангела Меркел чрез информационна война, целяща за раздухва силно недоволство в Германия по въпроса за имигрантите и бежанците.
Известно е, че от години Москва финансира екстремистки структури в Европа, но сега има свидетелства, че това се прави умишлено срещу Меркел в собствената ѝ страна, пише Дневник.
Това твърди най-високопоставеният специалист на НАТО по стратегически комуникации - термин с множество значения, но в сектора на отбраната с него обикновено се обозначава професионално разпространяване на информация и внушения - или откриване на това кой и защо го прави - целящо да накара хората и институциите да действат по определен начин в името на някаква задача или по-голям план.
Янис Сартс, директор на базираният в Рига Център на НАТО за стратегически комуникации, казва пред лондонския в."Обзървър", че споделя това като експерт, а не като висш служител на алианса.
Но изданието посочва, че анализатори в НАТО са идентифицирали опит за предизвикване свалянето на Меркел, която е силен привърженик на санкциите срещу управлението на президента Владимир Путин.
Сартс работи в център, създаден преди по-малко от две години от 7 държави в НАТО с цел да се контрира руската пропаганда и подмолните елементи на хибридна война. Част от задачите им са да анализират връзките между медии и общество, но също така и кой създава информация и новини, как те стигат до аудиторията. Това обхваща както журналисти, редактори и продуценти на новини, така и хора от PR сферата, маркетинга, преподаватели и обществени фигури, изявяващи се пред медиите.
"Русия е изградила мрежа, която може да контролира. Можеш да я използваш, както видяхме в Германия, в комбинация с явления като имигрантския въпрос, за да подкопаеш политическия процес по много сериозен начин. Ако са искали само да накажат Ангела Меркел, защото подкрепя санкциите, това е ОК, но се тества дали могат да се възползват от някакви проблеми в обществото и да създадат ситуация за политическа промяна в Германия", казва Сартс.
Той допълва, че може да се проследи руското финансиране до екстремистки сили в Европа без значение дали са леви или десни. "Важното е да са екстремистки и да се вписват в руската представа като удобни за употреба."
Латвиецът посочва, че ефектът от опита в Германия е бил ограничен, защото проблемът е бил открит навреме. Но той предупреждава, че други страни, и особено в по-малките, си затварят очите за руската пропагандна война.
"Най-доброто средство за дезинформация е, когато опонентът ти не забелязва. Тогава тя е най-ефективна. Смятам, че има страни, където още не са го забелязали или са избрали да не го забелязват."
Сартс казва още, че в голяма и уредена държава като Германия е тествано чрез руски говорящото население, социални мрежи и увеличаване на съществуващите различия в обществото да се провери може ли реално да се влияе върху смяната на висшето ръководство на страната.
Новото ръководство на БСП - Русе очерта приоритетите си
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
Отлагат изграждането на "пеещ фонтан" пред Община Русе
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...
Новото ръководство на БСП - Русе очерта приоритетите си