Психолог е работил една година с момчето, ритнало Габи
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 2
Психолог е работил миналата учебна година с момчето, ритнало Габриела в корема в петък следобед. Момиченцето почина в “Пирогов” от разкъсан черен дроб.
Психологът е консултирал ученика по заявление на майката, каза директорът на столичното 52-о основно училище “Цанко Церковски” Данко Калапиш.
Двете деца се скарали по време на игра в междучасието следобед. Четвъртокласниците по закон са обхванати в целодневна форма на учебен процес. Момиченцето ударило връстника си, а той я ритнал в корема. Габи споделила с учителката Ваня Блъскова за боя, но не дала индикации, че ѝ е лошо. Само помолила да я преместят на друг чин. Едва към 16:30 ч учителката видяла, че тя не се чувства добре, но вече медицинската сестра си била тръгнала след приключване на работното ѝ време. Лекарите в “Пирогов” безуспешно опитали да реанимират детето. Оказало се, че Габриела е с разкъсан черен дроб от ритника в корема. Получила е вътрешен кръвоизлив.
Учителката Ваня Блъскова формално има вина, защото не е била сред децата в междучасието, когато става инцидентът, а отишла до столовата, твърдят просветни експерти. Според реда (по длъжностна характеристика) учителите от начален етап трябва да са винаги пред и сред децата. Според тези нормативни документи вина може да се търси и от директора, който не е създал необходимата организация това да се случи.
“Нека не кривим нещата, минаваме в друга плоскост, всеки човек има чисто физиологични нужди и административни задължения”, коментира директорът Калапиш. Педагози оправдават учителката и с факта, че няма механизъм за контрол над децата в междучасията, когато бързат да изразходват енергията си след цял час дисциплина.
“Дори и да имаше лекар, не е ясно дали това щеше да помогне кой знае колко. Има стратегии в почти всяко училище да се предотвратяват тези случаи. Ако се фокусираме върху бюджета и да има лекар, ние пак бягаме от реалния проблем”, смята пък психологът Николай Йорданов. Според него липсват незабавна реакция и последователност при подобни инциденти.
“Наказанието не е по-ефективно от обратната връзка. Когато е отложено и малко безразборно, децата не разбират защо веднъж много им се карат, а друг път няма нищо”, коментира още психологът пред Нова Tелевизия. Той съветва да се правят периодични срещи между родителите, както и разговори между учителите и децата за това какви проблеми срещат помежду си.
До днес по обед пък Сдружението на общините събира становища от кметовете за нуждата от училищни лекари, както и други мерки за сигурността на децата в училище. До края на деня оттам ще излязат със стратегия преди срещата си с образователния министър във вторник. МОН няма да набелязва свои мерки, чака работещи решения от кметовете, обясниха от ведомството за “24 часа”.
Регламентът, че училище с над 800 деца трябва да има медицинско лице, е заложен преди близо 17 г. Със здравната реформа от 2000 г. в “Държавен вестник” е обнародвана наредба 3 за устройството и дейността на здравните кабинети и здравните изисквания към тях. Чл. 5 от нея гласи, че минималният брой ученици, обслужвани от един медицински специалист, е 800.
През 2015 г. Министерството на здравеопазването публикува проект за промяна на тази наредба, като в него текстовете, засягащи дейността на медицинските лица в училища и детски градини (чл. 6, ал. 4., б.а), гласят, че могат да обслужват до 200 деца или до 800 ученици в здравния кабинет на една или повече детски градини или едно или повече училища на 8-часов работен ден. Към момента в нормативната уредба не е отразено тази промяна да е влязла в действие.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...