Прозрачността у нас е задкулисие, фейсбук лайфът е укритие
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Всяка година едно и също: излезе ли класацията на „Репортери без граници“ и се започват политическите тълкувания. Опозицията вика: в България свобода на словото няма, управляващите отвръщат: има, има
Даже наскоро Бойко Борисов обяви, че „свободата на словото в България е най-свободна“, нали помните.
Аргументите в тая посока пак всяка година са едни и същи: не може България да дели места със страни, в които журналистите са физически ликвидирани. А пък у нас всеки може да си говори, каквото си иска. Et voila – свобода на словото.
Дали всеки може да си говори, каквото си иска? Я питайте Мартин Осиковски, който от свобода на словото си загуби работата, а академичното ръководство на УНСС му иска доказателства, че посещението на Бойко Борисов с водачи на листи на ГЕРБ, няколко дни преди изборите, е предизборна проява.
За друго ми е думата обаче: няма ли свободна журналистика в една страна, е силно възможно, да не кажа почти сигурно, че няма свободно общество. Ама не свободно в смисъл да иде да вика някъде „Оставка“, а свободно да разбере защо трябва да си потърси правата.
Чрез журналистите обществото задава въпроси и търси отговори на онези чрез, които управлява. Т.е. гражданинът е в центъра на тая работа. Веднъж на избори овластява едни люде, за да управлява собствената си съдба чрез тях. А после чрез други люде държи тия избраните отговорни.
Какво виждаме тия дни: лидерите на двете партии, получили най-голяма подкрепа на изборите преди 20 дни, категорично отказват да отговарят на въпроси. И двамата се оказаха барикадирани и дълбоко скрити в покоите си, без дори намек за пробив на укритието.
А въпросното укритие, знаете, е съвсем „публично и прозрачно“. Явяват се на живо във фейсбук, държат речи, гледат кръвнишки, показват си патериците. После излъчването спира. И изтича безкритично по телевизиите.
И двамата имат охрана срещу въпроси. Единият охранител е партийният ПР. Другият - глас зад кадър, на когото Слави Трифонов му каза, че добре го снима с личния му телефон. И го похвали, че „много хубави въпроси“ е започнал за задава. Въпросите бяха в стил: „как ги постигате тия успехи, другарю директор“. ПР екипът на ГЕРБ пък вече дори няма нужда да задават въпроси на Борисов, той декламира това, което си е наумил.
Всъщност, ето това е 112-то място по свобода на словото. И то е проблем на цялото общество. Защото то чува само това, което актуалният политически лидер иска да се чуе. Репликите към него са подавани от подвластни партийци. А медиите така или иначе ще ги завъртят в ефир.
И подобно отношение към иначе възвеличавания суверен е не просто обида, то е кражба на свободната воля. Която се извършва като оная закачка с чашките и топчето „тука има – тука нема“, която зевзеците преди години разиграваха по чакалните на селските автогари. Скриват топчето на суверена.... съвсем пред очите му. Той си мисли, че всичко вижда. И накрая вдига чашката ... под нея няма нищо.
Няма по-банален цитат в тая ситуация от познатия до болка извод на Оруел: Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила.
Можем да продължим: прозрачността е задкулисие, фейсбук лайфът е укритие и тн.
Не знам дали „Има такъв народ“ е инженерен проект, какъвто въпрос прозвуча тая сутрин ако не се лъжа в Нова телевизия. Знам едно: и ГЕРБ, и Има такъв народ усвоиха моделът на ДПС. Преди години, когато Ахмед Доган не беше почетен, а действащ председател на партията, почти никога не се появяваше на пресконференции. Действаха партийните подизпълнители и следваше мълчание.
Струва ми се, че тогава той мълчеше, за да избегне въпроси, поради липсата на Фейсбук. Сега те избягват въпроси на живо във Фейсбук.
Полина Паунова
70 непридружени деца намериха подслон в русенския кризисен...
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
Пенчо Милков е в българската делегация на бизнес форума в...
Белцов съживи традицията на седянката
Военни построиха сондаж за питейна вода в село Татари