Прокуратурата влезе в „Медицински одит“

0
Инспектори подменяли данни от проверки и покривали сигнали за злоупотреби в лечебните заведения
Инспектори подменяли данни от проверки и покривали сигнали за злоупотреби в лечебните заведения

Инспекторите констатирали нарушения, след което питали какво да правят.

Върховната административна прокуратура стартира проверка в Изпълнителна агенция „Медицински одит“ по съмнения за нарушения и покриване на сигнали за злоупотреби в лечебните заведения. Новината за проверката съобщи пред „Монитор“ ръководителят на ВАП и зам. главен прокурор Ася Петрова.

Информацията за нея идва само седмица след като огласихме сигнали, че в т.нар. Здравен ДАНС, както е известна агенцията, се подменят протоколи от инспекции в болници, както и че се замазват нарушения, направени от лечебните заведения.

Публикацията ни беше по сигнал, подаден от бившия главен секретар на агенцията Димитър Евстатиев. Петрова обясни, че в края на седмицата във ВАП също е постъпил сигнал, който обаче е подписан от човек, работещ и в момента в ЕАМО.

Сигналът е в две посоки

за системни закононарушения при извършването на административно-наказателната дейност на агенцията, както и за методически указания, които противоречат на Закона на административните нарушения и наказания, обясни прокурор Петрова.

В документа се твърди, че в агенцията е въведен предварителен съгласувателен ред при извършването на проверки по медицинския одит, което е незаконно. На практика това означава, че след като одиторът установи административни нарушения в дадено лечебно заведение и състави констативен протокол, вместо да започне административно-наказателно производство, одиторът пише доклад до няколко от шефовете в агенцията. Това е все едно катаджия да установи на улицата, че шофьорът е нарушил правилата за движение по пътищата и 

вместо да напише фиш или да състави акт, да направи доклад до началника си

и да чака нареждане какво да прави, обясниха пред „Монитор“ прокурори. В сигнала до ВАП се твърди и още нещо - че има случаи на заиграване с маловажността на констатирани административни нарушения, научи „Монитор“ от Ася Петрова. Проверката на прокуратурата е съвсем в началната си фаза, тъй като е започнала в сряда. При установяването на нарушения те ще бъдат оповестени.

За подменени данни от проверки в ИАМО „Монитор“ писа точно преди една седмица. Нарушенията са описани в сигнал на бившия главен секретар на ИАМО Димитър Евлогиев до Инспектората на Министерския съвет. Той ги потвърди и пред „Монитор“. Сигналът е подаден на 21 декември 2017 година, когато Евлогиев вече е бил в оставка от поста, но е уточнил, че е подготвил данните, докато все още е бил главен секретар на агенцията. Той самият заявява, че именно заради подобен натиск бил напуснал агенцията, както и негови колеги. Един от случаите, описани от него, е с раждане, при което бебето почива още в утробата на майката. До трагедията се стигнало, защото в Старозагорската университетска болница „Д-р Стоян Киркович“ не е имало анестезиолог и акушерка, независимо че в документацията на лечебното заведение е записано, че то разполага 24 чаша с наличен персонал. След половин час тръгват да ги търсят с кола из града, закарват ги след 45 минути. Детето обаче е извадено мъртво, удушено с пъпната връв. Назначената проверка по сигнал на родителите установява нарушение на медицинския стандарт по „Акушерство и гинекология“. Директорът на болницата възразява. Трима от ИАМО и външен консултант отхвърлят възраженията му. Въпреки това директорът на „Медицински одит“ проф. Златица Петрова пише върху документацията „резолюция – писмо по маловажност“. По смисъла на Закона за административните нарушения и наказания това означава да бъде прекратено дадено производство. В сигнала на Евлогиев е описан и случай в кюстендилската болница „Д-р Никола Василев“. Там вместо в болничната аптека консумативите и имплантите за операции се изписват чрез частна дрогерия. “Въпреки многократните опити за изготвяне на доклад те завършват с уж объркване на ръководителя на екипа проверяващи, съдържанието му се подменя“, обяснява Евлогиев. Според сигнала му се наложило проверяващ да подпише всяка страница на констатациите от проверката, но въпреки това докладът пак бил подменен. Независимо от настойчивите запитвания за коментар на „Монитор“ до ИАМО, от там протакаха и не дадоха никакъв отговор.

Източник: МОНИТОР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари