Програма на Мартенски музикални дни за 17 и 18 март
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 0
Русе / На 17 март, вторник, от 19 ч. в Доходно здание, зала Европа, фестивалът Мартенски музикални дни предлага интригуваща концертна вечер с един от най-прогресивните млади ансамбли – Струнен квартет НОВУС. Корейците Жеюнг Ким (цигулка), Юнгук Ким (цигулка), Сюнгуон Мий (виола) и Уонгуий Мун (виолончело) за пръв път ще излязат на русенска сцена, като са подготвили една завладяваща програма с произведения на Моцарт, Дворжак и Бетовен.
Квартетът е сформиран през 2007 г. в Корейския национален университет по изкуствата и бързо се превръща в един от водещите камерни музикални ансамбли в Корея. Само една година след основаването си, квартетът вече се радва на първите си успехи и награди от престижни международни конкурси. През 2010 г. НОВУС е първият ансамбъл за камерна музика, включен в списъка с обещаващи музиканти на годината, изготвен от музикалното списание Auditorium. От тогава квартетът концертира на световните сцени, високо оценен от публика и критика.
Гостуването на Струнен квартет НОВУС в Русе на сцената на фестивала Мартенски музикални дни се осъществява с любезното съдействие на Посолството на Република Корея в България.
На 18 март, сряда, от 19 ч. в Доходно здание, концерт от програмата на Мартенски музикални дни ще изнесат Русенската филхармония и Хор Дунавски звуци при НЧ Ангел Кънчев 1901. Диригент ще бъде един от най-търсените оперни диригенти в Централна и Източна Европа - Владимир Кираджиев , а солист - Ваня Миланова, която световноизвестният цигулар Хенри Шеринг определя като един от най-обаятелните цигулари на своето поколение.
Програмата предлага една от най-привлекателните композиции на М. Брух – Шотландска фантазия за цигулка и оркестър, посветена на цигулковия виртуоз Пабло Сарасате, прочутата „Песен на съдбата“ от Брамс и патетичната и мащабна Пета симфония на Ян Сибелиус – композиторът, чиято 150 – годишнина музикалният свят чества широко през 2015 г.
Владимир Кираджиев завършва с отличие НМА П. Владигеров в София с дирижиране, композиция и хорово дирижиране, като продължава своето обучение във Ваймар, Лайпциг, Италия и Виена. През 1984 г. става артистичен директор на операта в Сливен и постоянен гост-диригент на почти всички филхармонични оркестри в България. През 1990 г. се премества във Виена и става първия диригент, а по-късно и главен диригент на Vienna Residenz Orchestra. Има докторска степен от Института за музикология към Университета във Виена. Постоянен гост-диригент на множество световни опери и театри, чест гост на реномирани международни фестивали. Реализира богата звукозаписна дейност.
Ваня Миланова е родом от Разград, възпитаничка на проф. Петър Арнаудов в НМА Панчо Владигеров – София и Guildhall School of Music в Лондон. Преди да навърши 20 години вече е лауреат на конкурсите Чайковски, Кралица Елизабет и Паганини. Получава и Голямата награда от конкурса Коциан. Концертира с най-големите оркестри в Англия, гастролира с голям успех по цял свят. Прави записи за Би Би Си – Лондон и за италианския лейбъл RS. Журира престижни международни конкурси.
КЗП погна фирмите за бързи кредити
Русенец нападна млада жена в тунел на жилищен блок
Румен Радев: Металургията е ключ към европейската...
Томислав Дончев: Няма да подпишем декларацията срещу Пеевски
Румен Радев: Металургията е ключ към европейската...