Професор Мурджева: Няма консенсус за праговата стойност на протективни антитела
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
По думите ѝ въвеждането на зелен сертификат след изследване на антитела е "добро и полезно решение", но не отменя възможността за ваксинация
"За момента няма консенсус и категорични научни данни за праговата стойност на т.нар. протективни антитела, които ни защитават от Covid-19. Предполага се, че тази стойност трябва да е достатъчно висока, но това зависи от индивидуалните възможности на имунната система да реагира на присъствието на вируса и от придружаващите заболявания. Науката все още не може да даде ясни данни каква е праговата стойност на протективните антитела".
Това каза пред БНР проф. д-р Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив и координатор на Експертния съвет по клинична имунология към МЗ, и подчерта, че становището на експертите по темата за антителата не е било безусловно.
По думите ѝ въвеждането на зелен сертификат след изследване на антитела е "добро и полезно решение", но не отменя възможността за ваксинация:
"Няма алтернатива в момента на ваксините, дори доказването на такъв антителен отговор".
Тя подчерта, че става дума за местен зелен сертификат - валиден само в България:
"Все пак това е един жест към тези, които не са успели да се регистрират и са минали латентно през инфекцията, не са разбрали, но все пак са изработили антитела".
Проф. д-р Мариана Мурджева обясни, че антителните тестове се правят чрез изследване на кръвта за наличие на антитела, които са молекули, циркулиращи в кръвта, способни да спрат вируса, като се заловят за него:
"Валидността на такъв тест е 90 дни".
Тя отново препоръча трета ваксинационна доза 6 месеца след завършена ваксинация, защото изследвания показват, че тогава вече започва намаляване на концентрацията на антителата:
"Тази концентрация пада и при преболедувалите", уточни проф. Мурджева и уточни, че високата заболеваемост в тази Covid вълна се дължи на Делта варианта, който е много по-заразен, но и на ниския брой ваксинирани в България.
"В други държави относителният дял на смъртните случаи е по-нисък, защото по-малка част стигат до хоспитализация и смъртен изход заради защитеността на населението от ваксинацията. Вече има категорични данни, че смъртността в Англия е 4 пъти по-ниска от миналата година"
BETL - нова измамна схема с криптовалута в България
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...