Проф. Тошко Балабански: Има епидемия от предсърдно мъждене

1
Пациентите веднага да търсят помощ при ритъмни нарушения, призова кардиологът
Пациентите веднага да търсят помощ при ритъмни нарушения, призова кардиологът Снимка: NOVA

Пациентите веднага да търсят помощ при ритъмни нарушения, призова кардиологът

Ритъмните нарушения са една от най-честите причини за смърт в България. Те представляват нарушения в ритъма на сърцето (пулса), който нормално е между 80 и 100 удара в минута и е равномерен.

Това обясни в предаването „Пулс” на NOVA NEWS кардиологът проф. Тошко Балабански, специализирал в Осака.

При ритъмните нарушения или се променя честотата извън тези граници, или става по-неравномерна сърдечната дейност. Три са групите на ритъмните нарушения. Първата група са вродени и наследствени, някои от тях са животозастрашаващи. Втората са вродени, при които няма доказана наследственост и могат да бъдат излекувани на 100%. Третата група – най-големите са придобити, при които има придружаващи заболявания или рискови фактори.

Хората не се придържат към здравословния начин на живот и това се отразява на сърдечното им здраве. Рисковите фактори са тютюнопушене, алкохол, лош въздух, преяждане, стресови ситуации.

„В момента има епидемия от предсърдно мъждене, което увеличава риска от мозъчен инсулт. Огромна роля за това играят рисковите фактори. България е едно от първите места в света, където мозъчния инсулт е причина за смъртта. Някои пациенти усещат сигналите на предсърдното мъждене, други – не. Сега има нови технологии. При предсърдното мъждене пулсът е неравномерен и има хаотични съкращенията на сърцето”, обяви кардиологът.

"Ако се установи аритмията в ранен стадии, се предприема медикаментозно лечение или инвазивни методи. В ранния стадии, когато се установи ритъмното нарушение, е възможно да се проведе по-ефективно лечение. Призоваваме пациентите да не се забавят във времето", каза проф. Тошко Балабански.

Жените, за съжаление, са по-предразположени към предсърдно мъждене, но мъжете страдат повече.

Спортната активност – когато е много малка или много висока, също крие риск. Човек трябва да спортува според своите възможности в умерени дози”, допълни проф. Балабански.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари