Проф. Пламен Киров: Казусът с "Величие" може да разбърка картите на всички партии
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Експерт обясни процедурата за оспорване на вота
Оспорването на резултатите от парламентарните избори, към което се стреми партия "Величие", среща сериозни конституционни препятствия според експертите. Процедурата за обжалване е строго регламентирана от последните изменения в основния закон на страната.
Конституционалистът професор Пламен Киров разясни механизма за оспорване на вота: "Те трябва да се обърнат или към президента, или към 1/5 от народните представители, Министерския съвет, Върховния касационен, Върховния административен съд или главния прокурор. Досега само главният прокурор е сезирал Конституционния съд с искове за обявяване на изборен резултат за незаконосъобразен".
Парламентът продължава работа независимо от жалбите
Важен аспект от ситуацията е, че евентуална жалба до Конституционния съд няма да възпрепятства полагането на клетва от новоизбраните народни представители в 51-вия парламент.
Професор Киров поясни времевата рамка на процедурата: "Ако приеме, че може да разгледа жалбата, трябва да се произнесе в двумесечен срок. През това време парламентът ще работи, а вече Конституционният съд каквото каже".
Преразпределение на мандати вместо нови избори
При евентуално повторно преброяване на бюлетините и установяване на по-висок резултат за "Величие", това няма да доведе до провеждане на нови избори. Вместо това ще се извърши преразпределение на мандатите между парламентарно представените партии.
"Достатъчно е "Величие" да надхвърли 4% и тогава 10 мандата ще трябва да се вземат от сега обявените мандати на политическите сили, които са преминали бариерата, и ще отидат към "Величие", поясни конституционният експерт.
Предизвикателства пред новия парламент
Допълнително предизвикателство пред работата на 51-ото Народно събрание е изборът на председател, който през последните години се превръща в сложен политически процес. Значимостта на този пост е повишена и поради факта, че председателят на парламента автоматично става потенциален кандидат за служебен министър-председател при евентуален предсрочен вот.